- Advertisement -

TAG

pushteti

Opozita vendos t’i marr frymën pushtetit. Protestat vazhdojnë, të djelën tek Drejtoria e Policisë. Të hënën protestë kombëtare (film)

Pas mbledhjes së kryesisë së Partisë Demokratike është vendosur që të djelën protesta të zhvillohet tek Drejtoria e Policisë së Tiranës, kurse të hënën...

Aleanca e medias me pushtetin prodhon autoritarin

Nga Arben Llalla Mediat elektronike dhe të shkruara janë mjetet kryesore të propagandimit të grupeve të caktuara udhëheqëse në kohët që po jetojmë, duke ndikuar...

Më në fund një këngë protestë që ia menderos kopukëve të pushtetit (film)

Ka vite që muzika shqiptare e kishte harruar këngën politike apo protestën qytetare. Një artist eksentrik si Robert Aliaj Dragot ka rikthyer këtë zhanër...

1952/Letra ironike e të internuarit nga kampi i Tepelenës për diktatorin Hoxha

Nga Kastriot Dervishi “Jetojmë shumë mirë, tani e njohëm me të vërtetë kush është partia dhe pushteti” Një i internuar në kampin famëkeq me tela me...

Aleanca e medias me pushtetin prodhon autoritarin

Nga Arben Llalla Mediat elektronike dhe të shkruara janë mjetet kryesore të propagandimit të grupeve të caktuara udhëheqëse në kohët që po jetojmë duke ndikuar...

Gjithë pushteti sovjetëve!

Nga Arben Llalla Me këtë parrullë erdhën në pushtet komunistët pas Revolucionit të Tetorit në Rusi. Kjo qasje ndaj pushtetit u zhvillua më vonë në...

Nën çadrën e Pushtetit

Nga Samet Zagradi Protestat popullore janë frut i një pakënaqësie dhe zhgënjimi, për t’iu kundërvënë padrejtësive kombëtare dhe jo vetëm. Të protestosh do të thotë...

Dy lajme shqip, Paris – Tiranë dhe një i tretë

Nga Lorenc Vangjeli Ku ka dy, ka dhe tre. Dy lajme për Shqipërinë erdhën nga Franca në këtë fillim viti. I pari i mirë, i...

Pushteti, fillim si mjet apo cak si qëllim

Nga Lorenc Vangjeli Mirë apo keq, historia e Shqipërisë në çerek shekullin e tranzicionit, është një histori e partive politike. Në thelb ajo është një...

Vëllazëria e banditëve

Nga Enkel Demi Duhet pranuar që nuk ishte e papritur. Pak a shumë për të gjithë dihej puna e shumë emrave apo që kishin qenë...

Latest news

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...
- Advertisement -