Media dhe gazetarët

Duhet të lëçisni

“Dola kundër inceneratorëve”, Kryemadhi: Koka u ankua tek ish-kryetari i LSI

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Intehrim, Monika Kryemadhi ka folur në emisionin “Opinion” në lidhje me denoncimin e saj për inceneratorët. Kryemadhi tha se eksponentë...

PD: Ka ardhur koha për ndryshim, më 25 prill Shqipëria fiton

Partia Demokratike, me anë të një reagimi në rrjetet sociale, shprehet se Shqipëria dështoi, sepse u mor peng nga Rama. Në reagimin e PD-së thuhet...

Ndërron jetë prokurori që po hetonte vjedhjen e 2.1 mln eurove nga Thesari i Shtetit në Kosovë

Ka ndërruar jetë prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovë, Enver Krasniqi. Mediat vendase raportojnë se Krasniqi u nda nga jeta rreth një orë më...

Basha zbulon detaje nga takimi me Kurtin: Si kryeministër i Shqipërisë do të bëj gjithçka për të forcuar bashkëpunimin me Kosovën

Kryedemokrati Lulzim Basha priti pasditen e sotme në selinë e Partisë Demokratike kryeministrin e zgjedhur të Kosovës, Albin Kurtin. Përmes një postimi në facebook Basha...

Nga Edi Oga

Media e lirë është e pamundur!
Media kushton, pra konsumon para, të cilat vijnë nga diku, duke e bërë automatikisht median kliente të entiteteve që “e furnizojnë” me financa!
Si rregull, në media paratë duhet të vinin nga bizneset, të cilat duhet të kishin liri të mjaftueshme për të vepruar vetëm sipas parimeve të marketingut në një ekonomi të tregut, por kjo nuk ndodh; pushteti ekzekutiv kontrollon ose influencon fort marrëdhëniet e bizneseve me mediat. Pushteti detyron ose ndalon një biznes të futet në marrëdhënie ekonomike me një media.
Mediat mund të financohen edhe nga organizata, agjenci apo grupime të ndryshme, shpesh iliegale, për të arritur qëllime të caktuara.
Ligji lejon qeverinë të shpenzojë para publike për komunikimet e saj edhe në mediat private, të cilat si shkëmbim shërbejnë në aktivitetin politik të partisë në pushtet. Në këtë rast, kemi të bëjmë me media pastërtisht kliente të qeverisë.
Për fat të keq, shumica e mediave në një kohë të dhënë, janë kliente të dedikuara apo preferenciale të pushtetit.
Një pjesë e mediave, në emër të opozitarizmit, bëhen kritike të qeverisë dhe biznesve të mëdha, (gjoba), derisa të mbërrijnë në një “deal” ekonomik dhe të klientelizohen si simotrat e tyre.
Tek-tuk ekzistojnë edhe media totalisht opozitare, të cilat financohen nga të pasuruarit e pushtetit përpara këtij aktualit dhe do të shpërblehen maksimalisht nga pushteti pas rotacionit.
A ka gazetarë të lirë?
Jo. Mund të ketë gazetarë të lirë në atë që mendojnë, por kurrsesi në atë që shkruajnë apo flasin! Pashmangshmërisht ata paguhen nga media që janë klientë të pushtetit apo grupimeve me interesa private!
Gazetarë “të kulluar”, që i shërbejnë vetëm të vërtetës në misionin e tyre të përmbushjes së të drejtës së publikut për informim, nuk ka. Nuk mund të ketë!
Gazetari, në terrenin e tij të cunguar të veprimit (jo për faj të tij), në rastin më të mirë mund të demonstrojë përpara ndjekësve të tij besnikë, një përmasë sa më gjerë e të qëndrueshme të integritetit moral! Profesionalizmi në gazetari nuk është kriter vlerësimi, si në rastin e mjekëve, për shembull. Të gjithë njohim gazetarë tepër të zotë, por që kanë bërë dëme të pariparueshme në publik, duke punuar me zell dhe djallëzi kundër interesave të publikut të gjerë.
Në një Botë të padrejtë dhe të kontrolluar nga paraja, për fat të keq edhe media do të jetë e tillë! Sidoqoftë, në këtë dhomë të zymtë që është realiteti ynë, nga plasaritjet e pashmngshme të mureve rrethues, futen edhe tufa rrezesh drite, të cilat të paktën përkohësisht na tregojnë se ku ndodhen “objektet” më të domosdoshëm që na duhen për të shkuar jetën!

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

“Dola kundër inceneratorëve”, Kryemadhi: Koka u ankua tek ish-kryetari i LSI

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Intehrim, Monika Kryemadhi ka folur në emisionin “Opinion” në lidhje me denoncimin e saj për inceneratorët. Kryemadhi tha se eksponentë...

PD: Ka ardhur koha për ndryshim, më 25 prill Shqipëria fiton

Partia Demokratike, me anë të një reagimi në rrjetet sociale, shprehet se Shqipëria dështoi, sepse u mor peng nga Rama. Në reagimin e PD-së thuhet...

Ndërron jetë prokurori që po hetonte vjedhjen e 2.1 mln eurove nga Thesari i Shtetit në Kosovë

Ka ndërruar jetë prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovë, Enver Krasniqi. Mediat vendase raportojnë se Krasniqi u nda nga jeta rreth një orë më...

Basha zbulon detaje nga takimi me Kurtin: Si kryeministër i Shqipërisë do të bëj gjithçka për të forcuar bashkëpunimin me Kosovën

Kryedemokrati Lulzim Basha priti pasditen e sotme në selinë e Partisë Demokratike kryeministrin e zgjedhur të Kosovës, Albin Kurtin. Përmes një postimi në facebook Basha...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, regjistrohen 851 raste të reja për 24-orë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 766 të vaksinuar, 3149 testime, 903 të shëruar, 851 raste të reja dhe 21 humbje jetë në 24 orët e...