Media dhe gazetarët

Duhet të lëçisni

U zgjodh dje në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, Eno Bozdo jep dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i PD

Eno Bozdo ka dhënë sot dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i Partisë Demokratike. Ky komision u votua mbrëmjen e kaluar në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, ndërsa...

Krimet zgjedhore dhe pastrimi i parave, kryeprokurori Çela: Shumë shpejt do kemi rezultate

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, ka zhvilluar sot një takim në Prokurorinë e Fierit, prej ku ka diskutuar për dy çështje kryesore, hetimin e...

Hapen kutitë e para për Beratin, vërtetohet një nga pretendimet e LSI

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve në KQZ, pasi vendosi javën e kaluar të hapë kutitë e 24 qendrave të votimit me materialet zgjedhore në...

Kurti: Do të ngremë padi ndaj krimeve të Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka premtuar se do të ngrihet padia ndaj Serbisë për krime lufte. Gjatë seancës së jashtëzakonshme në Kuvend, Kurti thotë...

Nga Edi Oga

Media e lirë është e pamundur!
Media kushton, pra konsumon para, të cilat vijnë nga diku, duke e bërë automatikisht median kliente të entiteteve që “e furnizojnë” me financa!
Si rregull, në media paratë duhet të vinin nga bizneset, të cilat duhet të kishin liri të mjaftueshme për të vepruar vetëm sipas parimeve të marketingut në një ekonomi të tregut, por kjo nuk ndodh; pushteti ekzekutiv kontrollon ose influencon fort marrëdhëniet e bizneseve me mediat. Pushteti detyron ose ndalon një biznes të futet në marrëdhënie ekonomike me një media.
Mediat mund të financohen edhe nga organizata, agjenci apo grupime të ndryshme, shpesh iliegale, për të arritur qëllime të caktuara.
Ligji lejon qeverinë të shpenzojë para publike për komunikimet e saj edhe në mediat private, të cilat si shkëmbim shërbejnë në aktivitetin politik të partisë në pushtet. Në këtë rast, kemi të bëjmë me media pastërtisht kliente të qeverisë.
Për fat të keq, shumica e mediave në një kohë të dhënë, janë kliente të dedikuara apo preferenciale të pushtetit.
Një pjesë e mediave, në emër të opozitarizmit, bëhen kritike të qeverisë dhe biznesve të mëdha, (gjoba), derisa të mbërrijnë në një “deal” ekonomik dhe të klientelizohen si simotrat e tyre.
Tek-tuk ekzistojnë edhe media totalisht opozitare, të cilat financohen nga të pasuruarit e pushtetit përpara këtij aktualit dhe do të shpërblehen maksimalisht nga pushteti pas rotacionit.
A ka gazetarë të lirë?
Jo. Mund të ketë gazetarë të lirë në atë që mendojnë, por kurrsesi në atë që shkruajnë apo flasin! Pashmangshmërisht ata paguhen nga media që janë klientë të pushtetit apo grupimeve me interesa private!
Gazetarë “të kulluar”, që i shërbejnë vetëm të vërtetës në misionin e tyre të përmbushjes së të drejtës së publikut për informim, nuk ka. Nuk mund të ketë!
Gazetari, në terrenin e tij të cunguar të veprimit (jo për faj të tij), në rastin më të mirë mund të demonstrojë përpara ndjekësve të tij besnikë, një përmasë sa më gjerë e të qëndrueshme të integritetit moral! Profesionalizmi në gazetari nuk është kriter vlerësimi, si në rastin e mjekëve, për shembull. Të gjithë njohim gazetarë tepër të zotë, por që kanë bërë dëme të pariparueshme në publik, duke punuar me zell dhe djallëzi kundër interesave të publikut të gjerë.
Në një Botë të padrejtë dhe të kontrolluar nga paraja, për fat të keq edhe media do të jetë e tillë! Sidoqoftë, në këtë dhomë të zymtë që është realiteti ynë, nga plasaritjet e pashmngshme të mureve rrethues, futen edhe tufa rrezesh drite, të cilat të paktën përkohësisht na tregojnë se ku ndodhen “objektet” më të domosdoshëm që na duhen për të shkuar jetën!

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

U zgjodh dje në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, Eno Bozdo jep dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i PD

Eno Bozdo ka dhënë sot dorëheqjen nga komisioni zgjedhor i Partisë Demokratike. Ky komision u votua mbrëmjen e kaluar në mbledhjen e Këshillit Kombëtar, ndërsa...

Krimet zgjedhore dhe pastrimi i parave, kryeprokurori Çela: Shumë shpejt do kemi rezultate

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, ka zhvilluar sot një takim në Prokurorinë e Fierit, prej ku ka diskutuar për dy çështje kryesore, hetimin e...

Hapen kutitë e para për Beratin, vërtetohet një nga pretendimet e LSI

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve në KQZ, pasi vendosi javën e kaluar të hapë kutitë e 24 qendrave të votimit me materialet zgjedhore në...

Kurti: Do të ngremë padi ndaj krimeve të Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka premtuar se do të ngrihet padia ndaj Serbisë për krime lufte. Gjatë seancës së jashtëzakonshme në Kuvend, Kurti thotë...

U kapën me 1 kg kokainë në makinë, Gjykata e Tiranës jep masën e sigurisë për efektivin e RENEA-s dhe dy të tjerët

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg me afat 35 ditor” për efektivin e RENEA-s, Xhuljo Liçi, që u kap...