KATEGORI

OpEd

Opozita “tufë qorrash”, media e censuruar/ Njësoj si në kohët e vjetra

Nga Artan Fuga   Imagjinoni sot të përdoren fjalë që nuk kanë asnjë kuptim pas tridhjetë vitesh gjoja demokraci. Votim i lirë Shanse të barabarta për qytetarët Qytetar i...

A do bëhet Shqipëria vend ku do strehohen vrasësit serb?!

Nga Kim Mehmeti Po, me moskalimin e rezolutës për gjenocidin në Srebrenicë sot në parlamentin shqiptar, Shqipëria ngelet vendi i vetëm në Ballkan që zgjodhi...

E sotmja e ndërtuar mbi të shkuarën e imagjinuar!

Nga Kim Mehmeti Shumë nga ne që mbahemi për të gjithëdijshëm dhe që i shesim mend botës, historinë tonë dhe atë të të tjerëve, e...

Liria e medias, apo uria e saj…

95% të mediave të blera dhe përsëri është 20 vende më poshtë. Në ditën e gazetarisë së lirë, Rama sërish prek temën që ka...

Rënia e lirë e medias së “lirë”!

Nga Lutfi Dervishi Lajmi që Shqipëria renditet e fundit në rajon për indeksin e lirisë së medias dhe 20 vende më poshtë se vitin e...

Për një president bashkëpunues, por edhe që ja “mbledh” Kryeministrit dhe Kuvendit

Nga Artan Fuga  Së shpejti, brenda disa muajsh do të zgjidhet presidenti i ri i Shqipërisë. Gjithçka po bëhet që procesi i zgjedhjes të degjenerojë në...

Kjo nuk është hapje, por kalbëzim, dobësi, paaftësi

Nga Fitim Zekthi Thelbi i politikës ka të bëjë me aftësinë e politikanëve dhe partive për tu tërhequr nga interesi i vet, për të lëshuar,...

Opozita po bën shërbim proserb me presionin ndaj Kurtit për dialogun

Nga Enver Bytyci Nga pritja që iu bë zotit Kurti në SHBA shoh nivel të ulët takimesh e bisedash. Por më duket se kjo vjen...

Presidenti si grua e Kryeministrit

Nga Ermal Mulosmani Më pak se katër vjet më parë, më 22 Maj 2018, Edi Rama do të deklaronte në emfazë: “Ilir Meta është Presidenti më...

5 milionët e Fidelit, dhe kapja e Arbitrazhit…!

Bëni si them unë, por mos bëni si bëj unë! Një ekstrakt nga folklori me një metaforë e cila gjen vend në një mënyrë...

Lajmet e fundit

Scholz: Duhet të jemi të drejtë ndaj Ballkanit Perëndimor

Gjatë një fjalimi në Bundestag, kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se nuk do të ketë procedurë të shkurtuar për anëtarësimin e Ukrainës në BE....

Abazoviç: Do të bëjmë çmos për të rregulluar marrëdhëniet mes Malit të Zi dhe Serbisë

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç ditën e sotme bëri me dije se qeveria aktuale do të bëjë çmos dhe të pamundurën që...

Fshehu provat për vrasjen e “Ramanit”, ky është shefi i krimeve të Lezhës

Leonard Palushi, shefi i krimeve në Komisariatin e Lezhës  është vënë sot në pranga në kaudër të operacionit të ndërmarrë nga Prokuroria e Posaçme...

Zbulohet kush ekzekutoi vëllain e Talo Çelës (EMRI)

Besjan Xhixha është autori i vrasjes së vëllait të Talo Celës, Bujar Çela. Xhixha aktualisht ndodhet në burg për atentatin ndaj dy vëllezërve Haxhia...

Kurti: Krahasimi që Putini i bën Kosovës me Ukrainën, është injorancë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se referimi i presidentit rus, Vladimir Putin, për Kosovën si precedent për të ndërhyrë në punët e një...