KATEGORI

Andej këndej

A ka njerëz rezistentë ndaj Covid-19? Ja çfarë kanë zbuluar studiuesit

Studiuesit po kërkojnë në të gjithë botën për njerëz që mund të jenë rezistentë ndaj virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton Covid-19. Në gjenet e disa...

Marrja e përditshme e aspirinës mund të shkaktojë dëme serioze (film)

Njerëzit që nuk vuajnë nga zemra, nuk duhet të marrin aspirinë përditë. Kështu thuhet në udhëzimet paraprake të një grupi me peshë ekspertësh amerikanë....

Hudhra është 100 herë më efektive se antibiotikët!

Hudhra është një nga ushqimet më të fuqishme të natyrës. Është një nga arsyet që njerëzit që ndjekin dietën mesdhetare, jetojnë më gjatë dhe...

Afrikani Abdulrazak Gurnah fiton çmimin Nobel në Letërsi

Afrikani Abdulrazak Gurnah ka fituar Çmimin "Nobel" në Letërsi për vitin 2021. Romancierit Gurnah u shpall fitues nga Akademia Suedeze. Çmimi sipas kësaj akademie iu...

Mjekja senologe: Kanceri i gjirit gjendet edhe tek meshkujt, kam pasur shumë raste

E ftuar në emisionin “Shije Shtëpie”, ka qenë mjekja senologe Ervehe Dervishi e cila ka folur për kancerin e gjirit, ku muaji Tetor është...

Gledis Nano u emërua në krye të Policisë së Shtetit, Artan Hoxha zbërthen prapaskenat: Babai i tij ka qenë….

Gazetari Artan Hoxha ka komentuar pak më parë emërimin e Gledis Nanos në postin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit. Hoxha në...

Studimi, Alimehmeti zbulon ilaçin e efektshëm për pacientët me formë të rëndë të COVID

Tocilizumabi është i efektshëm për parandalimin e vdekshmërisë nga COVID. Kështu shkruan epidemiologu Ilir Alimehmeti teksa ka publikuar studimin e realizuar nga një ekip...

Zbulohet “arma” e re kundër koronavirusit! VOA: Ilaçi i ri që mendohet se do të jetë arritje e madhe

Krahas mjeteve të tjera intravenoze që administrohen në spital, ekziston tashmë një armë e re kundër COVID-19 në formën e pilulës që do të...

Mutacionet e Covid-19/ Shefi i kompanisë BioNTech: Vaksinës mund t’i duhet formulë e re! Nga viti i ardhshëm do…

Shefi ekzekutiv i firmës bioteknologjike gjermane BioNTech, e cila ka krijuar vaksinën e parë kundër koronavirusit së bashku me kompaninë farmaceutike amerikane Pfizer, tha...

Kanceri i gjuhës ekziston, këto janë 3 simptomat shqetësuese

Kanceri i gjuhës, i njohur ndryshe si karcinoma orofaringale, është një ndër llojet e kancerit më të dhimbshëm dhe të vështirë për t’u dalluar...

Lajmet e fundit

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...

Aksident me vdekje në Lushnje, kamioni përplas të moshuarin

Një aksident me pasojë vdekjen e një të moshuari ka ndodhur këtë pasdite në Lushnjë. Policia njofton se rreth orës 19:30, në aksin rrugor Lushnjë–Rrogozhinë,...

Rama vijon me dasmën: Jemi “dhëndër” në tentativë për në BE

Kryeministri Edi Rama vijon me “dasmën  dështuar” të integrimit në BE. Në përvjetorin e Fondacionit Gjerman “Friedrich Ebert” në Shqipëri, Rama foli për procesin...

28-vjeçari humb kontrollin e makinë, aksidenton këmbësorin në aksin Tapizë-Thumanë

Një aksident është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Tapizë – Thumanë. 28-vjeçari me iniciale A.K ka humbur kontrollin e automjetit dhe për pasojë...

8 nxenës pozitiv me Covid, mbyllet plotësisht klasa e 5-të e shkollës në Gjirokastër

Inspektorati Shteteror Shendetesor ne Gjirokaster ka mbyllur klasën e pestë në shkollen 9-vjecare "Avni Rustemi" në Bashkine e Libohoves. Shkak është bërë infektimi e...