Gjykatë? Po ç’e deshe?!

Duhet të lëçisni

Gjermania në valën e dytë të COVID-19? Rriten ndjeshëm shifrat e infektimeve të reja në 24 orët e fundit

Ashtu si në Britaninë e Madhe dhe shumë vende të tjera europiane, edhe në Gjermani shifrat e infektimeve të reja janë rritur ndjeshëm ditët...

Pamje shokuese në Rusi/ Zogj të ngordhur bien nga qielli në qytetin afër centralit bërthamor (film)

Tingëllon si një skenar filmash fantashkencë, por është një ngjarje e vërtetë dhe ka ndodhur në një qytet rus. Bëhet fjalë për një ndodhi të...

Ja emrat e mjekëve që do dalin në protestë në oborrin e QSUT. Policia u refuzon lejen: Jemi në kohë Covid-i.

Mjekët kanë paralajmëruar një protestë ditën e nesërme para oborrit të QSUT-së, por policia u ka refuzuar lejen me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet...

Yuri Kim reagon për Gjykatën Kushtetuese: Mos u dorëzoni kurrë para atyre që nuk e duan drejtësinë

Ambasadorja e ShBA në Shqipëri, Yuri Kim ka thënë se zbatimi i Reformës në Drejtësi duhet të vijojë dhe askush nuk duhet të dorëzohet...

Nga Dritan Shano

4+ vjet e shumë Ambasadorë më parë, me 140 vota u miratua në Kuvendin e Shqipërisë Reforma në Drejtësi.

Qysh atëhere e deri sot Shqipëria nuk është më shtet. Nuk ekziston një shtet pa Gjykata. Shteti pa Gjykata është thjesht Pushtet.

Sot, pas 4+ vjetësh e shumë Ambasadorëve të rinj, ne, qytetarët shqiptarë, nuk kemi Gjykatë Kushtetuese, Gjykatë të Lartë dhe Gjykatë të Apelit. Pushteti, në mungesë të Shtetit mund t’u bëjë çdo fantazi të vetën në kurriz të qytetarëve, pronës së tyre, lirisë së tyre, të drejtave të tyre themelore … Kjo ka ndodhur e po ndodh përditë.

Fuqirave të mëdha, fakti nëse ne jemi Shtet apo Pushtet nuk i bën përshtypje. Ato nuk e kanë pas problem të takohen dhe me Zanin kur e ka lypë nevoja e tyre. …

Po ne? Pse nuk dalim në rrugë të kërkojmë Gjykatat, drejtësinë?

Mendoj se arsyeja pse ne nuk na rruhet për Gjykatat është se në themel të mobilitetit tonë social, ose ndryshe të biznes-planit tonë për të arritur suksesin në jetë, nuk është drejtësia dhe gara e barabartë, por favori dhe fitorja pa garë!

Për të realizuar këtë nuk hyn në punë shteti, mjafton partia dhe pushteti. Këto të dy të fundit i kemi, siç shihet këto 4 vjet të fundit, s’ka nevojë ta komplikojmë më tepër.

Megjithatë, prapë them se nuk i kemi punët mirë hiç. Mendoj edhe se nuk ka pse të zhvillohen zgjedhje të përgjithshme apo lokale pa patur Gjykata më parë. Njeriu duhet të ketë një vend ku të ankohet kur i bëjnë padrejtësi, apo jo?!

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Gjermania në valën e dytë të COVID-19? Rriten ndjeshëm shifrat e infektimeve të reja në 24 orët e fundit

Ashtu si në Britaninë e Madhe dhe shumë vende të tjera europiane, edhe në Gjermani shifrat e infektimeve të reja janë rritur ndjeshëm ditët...

Pamje shokuese në Rusi/ Zogj të ngordhur bien nga qielli në qytetin afër centralit bërthamor (film)

Tingëllon si një skenar filmash fantashkencë, por është një ngjarje e vërtetë dhe ka ndodhur në një qytet rus. Bëhet fjalë për një ndodhi të...

Ja emrat e mjekëve që do dalin në protestë në oborrin e QSUT. Policia u refuzon lejen: Jemi në kohë Covid-i.

Mjekët kanë paralajmëruar një protestë ditën e nesërme para oborrit të QSUT-së, por policia u ka refuzuar lejen me arsyetimin se nuk lejohen grumbullimet...

Yuri Kim reagon për Gjykatën Kushtetuese: Mos u dorëzoni kurrë para atyre që nuk e duan drejtësinë

Ambasadorja e ShBA në Shqipëri, Yuri Kim ka thënë se zbatimi i Reformës në Drejtësi duhet të vijojë dhe askush nuk duhet të dorëzohet...

Rezultoi pozitive me koronavirus, Voltana Ademi tregon simptomat: Kam pak kollë, ja ku dyshoj se jam infektuar

Kryetarja e Bashkisë së Shkodrës Voltana Ademi ka konfirmuar edhe zyrtarisht se ka marrë përgjigjen dhe ka dalë pozitive me koronavirus. Ademi, në një prononcim...