- Advertisement -

TAG

Gjykata Kushtetuese

Shkarkimi, Gjykata Kushtetuese cakton datën e seancës për Metën

Gjykata Kushtetuese do të mblidhet më 18 janar për të shqyrtuar çështjen e shkarkimit të Presidentit Ilir Meta. GJK bën me dije se seanca...

Gjykata Kushtetuese rrëzon padinë: Votimet e 30 qershorit të ligjshme!

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar padinë e Shoqatës së Bashkive për votimet e 30 qershorit 2019. Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë mori në shqyrtim në...

Kushtetuesja e futi në shqyrtim, ekspertët: Kuorumi dhe dëgjimi i Metës me dyer të hapura

Gjykata Kushtetuese vendosi të premten të kalojë për shqyrtim në seancë plenare publike vendimin e Kuvendit për shkarkimin e Presidentit të Republikës Ilir Meta...

PS kërkoi shkarkimin, Kushtetuesja shqyrton vendimin e Kuvendit për Metën

Gjykata Kushtetuese ka marrë në shqyrtim vendimin e Kuvendit për shkarkimin e presidentit Ilir Meta nga posti i kreut të shtetit. Në njoftim kushtetuesja thekson...

Gjykata Kushtetuese rrëzon një tjetër nen të Kodit Zgjedhor, shfuqizon pragun 1% për kandidatët e pavarur

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar për herë të dytë Kodin Zgjedhor. Në vendimin e fundit, Kushtetuesja ka shfuqizuar pragun 1% për kandidatët e pavarur. Kodi Zgjedhor,...

Kuvendi miratoi qeverinë e re, Rama dhe ministrat betohen nesër te Presidenti Meta

Kryeministri Edi Rama dhe ministrat e qeverisë së re u miratuan me 77 vota pro dhe 53 kundër mëngjesin e sotëm nga Kuvendi. Mësohet se...

KED ndalon tre gjyqtarë të kandidojnë për Gjykatën Kushtetuese, mes tyre avokati i njohur

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka vendosur t’i ndalojë kandidimin për në Gjykatën Kushtetuese Sinan Tafajt, Dhimitrula Spirros dhe avokatit të njohur, Saimir Vishaj. Në...

Vasili: Rama jep miliarda për PPP dhe koncensionet, lë pa fonde Gjykatën Kushtetuese

Petrit Vasili, nënkryetar i LSI, ka publikuar në rrjet një pjesë nga fjalimi i Kryetares në detyrë të Gjkatës Kushtetuese, Vitore Tusha, e cila...

Zbardhet vendimi i plotë i Gjykatës Kushtetuese për Teatrin Kombëtar: Pse godina nuk mund t’i kalojë bashkisë

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur të plotë vendimin për Teatrin Kombëtar, ku shfuqizoi ligjin special për të dhe pezulloi ndërtimin e teatrit të ri, por...

Zgjedhjet lokale te 30 qershorit, Gjykata Kushtetuese pezullon çështjen dhe pyet “Venecian”

Gjykata Kushtetuese ka në shqyrtim çështjen e paraqitur nga Shoqata e Bashkive të Shqipërisë, me objekt: “1. Konstatimin antikushtetues të zgjedhshmërisë/procesit zgjedhor të zhvilluar...

Latest news

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...
- Advertisement -