Mesila Doda: PD-PS bashkë për ligjin e xhelatëve

Duhet të lëçisni

Florian Marku bën krenar shqiptarët, mposht Maxim Prodan dhe i rrëmben titullin (Film)

Florian Marku ka mbajtur premtimin duke mposhtur të pamposhturi Maxim Prodan në Tottenham. https://youtu.be/ZlIMlJ1hhGE

Elon Musk dhe Grimes i japin fund lidhjes 3 vjeçare

Elon Musk dhe partnerja e tij Grimes janë ndarë pas 3 vitesh së bashku. Themeluesi i SpaceX konfirmoi se ai dhe këngëtarja kanadeze janë “gjysmë...

“Nuk na vendos dot në rresht”, Berisha dhe militanti demokrat mesazh Yuri Kim

“Do doja t’i kujtoja cilitdo që më 6 maj 1919, kur pjesa tjetër e botës donte që Shqipëria të zhdukej, Shtetet e Bashkuara, Presidenti...

Evi Kokalari shfaqet krah Berishës: Bashës I ka ngelur në dorë vetëm logo dhe vula, tjerët janë këtu me ne

Evi Kokalari Kjo është arsyeja përse jam këtu. Po përpiqem të fus idetë e partisë Republikane në SHBA tek partia Demokratike shqiptare. E kam vënë...

Deklarata e plotë e deputetes Mesila Doda pas gjetjes si antikushtetues nga Komisioni i Sigurisë te projekt-ligjit për heqjen e medaljeve të ish-eksponentëve të diktaturës komuniste.

Në një akt të paprecedent për parlamentarizmin shqiptar, me dt 09 shkurt trimat, hetuesit, ish-komunistët dhe ish-sigurimsat e Komisionit të Sigurisë morrën në shqyrtim pa praninë dhe pa lajmërimin e iniciatorëve të ligjit për medaljet, për ndryshimin e ligjit për medaljet dhe titujt e nderit. Paralelisht me këtë draft dhe shumë i ngjashem me të u depozitua edhe ligji i deputetëve Taulant Balla dhe Edi Rama, i cili duke mos pasur kohë dhe në urgjencë të panevojshme e depozitoi ligjin si deputet i thjeshtë dhe jo si kryeministër.

Megjithatë, akti i Komisionit të Sigurisë lë pa fjalë këdo që ka marrë pjesë në jetën parlamentare shqiptare përgjatë këtij çerek shekulli, pasi nuk pranon ta shqyrtojë dhe e kthen për mendim tek Këshilli i legjislacionit duke e cilësuar si antikushtetues.

Komisioni i Sigurisë mund ta aprovonte apo rrëzonte, mund ta kthente për papajtueshmëri si komision përgjegjës me argumentin se ky ishte lëndë legjislative më e përshtatshme për Komisionin e Ligjeve, por që një komision ta dënojë me vdekje një ligj të propozuar, ku nuk është as prerogative e tij e as i takon . Për këtë shprehet Gjykata Kushtetuese ose vendimi, me të cilin kalohet në seancë plenare.Displaying IMG_0015.JPG

Sot, unë kam disa pyetje publike për anëtarët e Komisionit të Sigurisë.

Së pari, opozita në Komision është dakord me antikushtetueshmërinë e këtij akti? A është ky edhe mendimi i opozitës? Pra, zoti Noka si nënkryetar Komisioni bashkohet me zotin Braho që t’i heqësh xhelatëve dekoratat e nderit është e padrejtë dhe antikushtetuese?

Së dyti, pse nuk është dërguar bashkë me këtë ligj edhe ligji i propozuar nga deputetët Edi Rama dhe Taulant Balla? Objekti është i njëjtë, ndryshimet janë të ngjashme? Pse ka dy standarte, e turpshme si servilizëm ndaj Kryeministrit? A eshte dakord opozita me këtë akt?

Së treti, shërbimet përgjegjëse të Kuvendit të dërgojnë aktin për procedurë disiplinore ndaj atyre që kanë thyer rregulloren e Kuvendit dhe kanë dërguar në kalendat greke ligjin e medaljeve.

Së fundmi, e dinim që do ju dhimbte në shpirt heqja e dekoratave për xhelatet disa prej të cilëve jane në këtë Kuvend, përgjegjës për katrahuren  politike që jetojnë qytetarët shqiptarë, por kjo nuk na bën të tërhiqemi nga asnjë iniciativë e jona. Ditën për diell do dalin gjithë krimet që janë kryer dhe nderimet që nuk janë një e drejtë, por një mirënjohje që shoqëria jep për individët më të mirë të saj, ndaj këta nuk do munden t’i gëzojnë. Nuk do ndalemi, të kërkojmë respektimin e Kushtetutës dhe Rregullores së Parlamentit.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Florian Marku bën krenar shqiptarët, mposht Maxim Prodan dhe i rrëmben titullin (Film)

Florian Marku ka mbajtur premtimin duke mposhtur të pamposhturi Maxim Prodan në Tottenham. https://youtu.be/ZlIMlJ1hhGE

Elon Musk dhe Grimes i japin fund lidhjes 3 vjeçare

Elon Musk dhe partnerja e tij Grimes janë ndarë pas 3 vitesh së bashku. Themeluesi i SpaceX konfirmoi se ai dhe këngëtarja kanadeze janë “gjysmë...

“Nuk na vendos dot në rresht”, Berisha dhe militanti demokrat mesazh Yuri Kim

“Do doja t’i kujtoja cilitdo që më 6 maj 1919, kur pjesa tjetër e botës donte që Shqipëria të zhdukej, Shtetet e Bashkuara, Presidenti...

Evi Kokalari shfaqet krah Berishës: Bashës I ka ngelur në dorë vetëm logo dhe vula, tjerët janë këtu me ne

Evi Kokalari Kjo është arsyeja përse jam këtu. Po përpiqem të fus idetë e partisë Republikane në SHBA tek partia Demokratike shqiptare. E kam vënë...

Tjetër goditje për kriptomonedhat, Kina i shpall plotësisht të paligjshme

Agjencitë qeveritare kineze përfshirë rregullatorin e letrave me vlerë të vendit dhe Bankën Popullore të Kinës (PBOC) thanë në një deklaratë të Premten se...