- Advertisement -

TAG

Tom Kuka

Enkel Demi: Jeta në karantinë, mbarova së shkruari një roman

“Liria është vlerë, jo ngujimi, aq më pak tutja. Unë vetë kam bindjen që ky farë “burgimi” edhe nëse fillimisht pati një çmim që...

Mëkati i EnKel Demit, libra në kohën e politikës

Nga Lorenc Vangjeli Ka të paktën tre vjet që nëpër Tiranë bën xhiro një frazë që nuk ka hiç të bëjë me një hyner që...

Tom Kuka: Shkruaja për një lexues të vdekur (film)

Çmimin Kombëtar për Romanin më të mirë për vitin 2018  e fitoi Tom Kuka, apo Enkel Demi, me veprën “Gurët e vetmisë”. Gjatë cermonisë së...

Ndahen Çmimet Kombëtare të Letërsisë/ Tom Kuka fiton çmimin e romanit më të mirë me “Gurët e Vetmisë”

Ditën e sotme u zhvillua ceremonia e ndarjes së Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2018 në ambientet e Hotel “Plaza”, salla “Queen Geraldine...

Përse shkruaj?*

Nga Enkel Demi Unë nuk marr pjesë nëpër konkurse. Prej tyre kam një farë droje. I kam thënë para do ditësh një shkrimtareje: “Nuk më...

“Dertet dinjitoze të dalldisë”, shënime mbi librin “Ora e ligë” të Tom Kukës

Nga Artan Gjyzel Hasani Letërsia e mirë ka një veçanti e cila spikat më shumë pasi ke mbyllur librin. Është gjëndja emocionale që të krijon,...

Pse nuk kam një foto me Gjergjin?

Tregim nga Tom Kuka Mbrëmje qe dhe ishim bërë daulle. Ndoshta ishim në gotën e dhjetë të konjakut. Gjergji me buzën në gaz thoshte: - Ku...

Nëpër gurët e vetmisë të Tom Kukës

Nga Diana Çuli  “Pranvera sapo ka bërë këmbë në këtë mars të vitit të 13-të të këtij shekulli, që ende nuk ka lëshuar rrënjë. Është...

Sonila Meço: Si do të doje të mbaheshe mend? Tom Kuka: Pa lavdi… (film)

Do të ëndërroja, në qoftë se fëmijët e mi, kur të bëjnë fëmijët e tyre t’i japin librat e mi. Kaq do të më...

Orët e prera të Çamërisë

Nga Artan Gjyzel Hasani - shënime mbi romanin “Gurët e vetmisë” të Enkel Demit, shkruar nën pseudonimin Tom Kuka- Librat e mirë të bëjnë t’i lexosh si...

Latest news

Basha i refuzoi ftesën për bashkëpunim, Rama: Shqiptarët duan bashkim

Kryeministri Edi Rama ka vijuar replikën në distancë me kryetarin e opozitës Basha, pas refuzimit që ky i fundit i bëri një ftese televizive...

Liverpuli nuk kalon dot “murin” Real Madrid, skuadra e Zidanit sfidon Çelsin në gjysmëfinale (film)

Nuk ka surpriza! Reali i Madridit kalon në gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve. Skuadra e Zinedin Zidan, u mjaftua me një barazim 0-0 në...

Bashkëpunim pas 25 Prillit? Premtimi i Bashës: Rama nuk do jetë kurrë pjesë e qeverisjes sonë

Lulzim Basha u kërkon qytetarëve që të votojnë Partinë Demokratike në 25 prill për të larguar Edi Ramën dhe të rrinë të qetë. Duke...

U la jashtë listave, Bushati akuzon Ramën: Po strehon në PS ekzekutorë

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati ka akuzuar ashpër kryeministrin Edi Rama se po strehon në listat e PS-së ekzekutorë. Në një komunikim në Instagram...

Prangoset në Mal të Zi superndërtuesi i privilegjuar i Ramës dhe Veliajt

Ndalohet në Mal të Zi, Pashk Rrapi, i njohur edhe si Anton Gjini ndryshe. Ai është ndaluar për llogari të Interpolit, pasi kërkohet nga...
- Advertisement -