Krimi si gjëma e mëkatit/ Kjo është “Flama” e Tom Kukës (film)

Duhet të lëçisni

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Tirana e hershme është skenografia e krimit të gjëmës së mëkatit që sjell Tom Kuka me “Flamën”, e cila shuan njerëzinë. Sikur të mos mjaftonte kjo, ndodh një krim, falltorja e Bregut të Lumit, Kurtbatka, e cila i nxirrte në shesh të palarat njerëzisë vritet në mënyrë misterioze, e ku për këtë krim dyshimi i kryehetuesit Di Hima bie edhe mbi vetë Tom Kukën.

“Libri sillet rreth një vrasje. Vjen një moment që ti kur e lexon dyshon edhe te vetë Tom Kuka. Më ka marrë në telefon një shkrimtare e rëndësishme dhe më thotë se libri është shumë i rëndë. Por, unë nuk jam i ndërgjegjshëm për këtë. Ne nuk kemi pse fshehim anën tonë të egër. Duke thënë të vërtetën në sy ndoshta e kurojmë një vend. Ndoshta kurojmë ca njerëz”,- thotë shkrimtari.

Ky libër ka një dedikom specifik për Mustafa Greblleshin, i cili ka mall për Tiranën, tek e vështron nga hekurat e burgut në vitin 1948.

“Tirana e vjetër nuk ekzsiton më dhe nëse ka një krim që i është bërë shqiptarisë është vrasja e Tiranës së vjetër”,- thotë Enkel Demi.

Megjithatë, Tom Kuka beson në zhbërjen e  mëkatit.

“Unë besoj, besoj në vlera, besoj tek shthurja e mëkatit, ky është besim i madh… unë besoj se dikush të liron nga mëkati”.

Ky është libri i katërt i Tom Kukës (Enkel Demit), i cili me një gjuhë sqimtare në dialektin e Tiranës së para 100 vjetëve, fton lexuesin te duhma e “Hide mbi kalldrëm”, romani i parë i botuar prej tij, madje dhe disa nga personazhet sërish do të sillen rreth një krimi të pazbuluar, në një botë ku magjikja dhe realja shkrijnë kufijtë me njëra-tjetrën.

* Kronika u bë nga gazetarja Leontina Nika

 

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Kurti në Vjenë: Kosova dhe Serbia të bëjnë deklaratë të paqes me zotim për mos-sulmim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, këtë të premte ka qenë pjesë e Samitit të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur në...