- Advertisement -

TAG

hide mbi kalldrem

Tom Kuka na dhuron një letërsi moderne mbi një histori të vjetër

Ca fjalë të thjeshta drejtuar një lexuesi të pakualifikuar, për një vepër të kualifikuar. Nga Leonard Veizi Në thellësinë e tij ka qëndruar gjithmonë qenësia e...

Krimi si gjëma e mëkatit/ Kjo është “Flama” e Tom Kukës (film)

Tirana e hershme është skenografia e krimit të gjëmës së mëkatit që sjell Tom Kuka me “Flamën”, e cila shuan njerëzinë. Sikur të mos...

Enkel Demi: Jeta në karantinë, mbarova së shkruari një roman

“Liria është vlerë, jo ngujimi, aq më pak tutja. Unë vetë kam bindjen që ky farë “burgimi” edhe nëse fillimisht pati një çmim që...

Nëpër gurët e vetmisë të Tom Kukës

Nga Diana Çuli  “Pranvera sapo ka bërë këmbë në këtë mars të vitit të 13-të të këtij shekulli, që ende nuk ka lëshuar rrënjë. Është...

Unë jam Tom Kuka (film)

Pas dy vjetësh i fshehur me emrin Tom Kuka, autori i romaneve “Hide mbi kalldrëm” dhe së fundmi “Gurët e vetmisë” ka vendosur të...

Kush është Tom Kuka, autori misterioz që po çmend shqiptarët

2 vite më parë, a thua se e kishim parandjerë, në prag të Panairit të Librit, jo më kot ju sugjeruam librin “Hide mbi...

“Gurët e vetmisë”, dëshmi rrëqethëse me trëndafila dhe manxuranë

Nga Xheni Shehaj Pas suksesit me librin e tij të parë “Hide mbi kalldrëm”, Tom Kuka rikthehet me një tjetër libër të titulluar “Gurët e...

“Hide mbi kalldrëm”, Tirana e homoseksualizmit e pedofilisë

Nga Xheni Shehaj I botuar në vitin 2016, libri në fjalë bëri bujë të madhe pjesërisht dhe për faktin se autori ka zgjedhur të përdorë...

Tom Kukës ka se kush i shkruan

Letër nga Alma Nikolli ..., i thuaj Tom Kukës që: Eca me nxitim përmes sheshit plot njerëz, zhurmë, muzikë, drita, birra, fotografi. U gjenda në “Adrion”...

Libri më i mirë për 2017-ën

Ju e zgjodhët vetë! Goliarda Sapienza e preferuara e lexuesve shqiptarë. Në sondazhin e hapur për tetë ditë, 345 lexues patën mundësi të votonin për librin...

Latest news

PD dorëzoi në KAS dosjet voluminoze për shkeljet zgjedhore, zbardhen pretendimet e selisë blu

Partia Demokratike ka dorëzuar në KAS 10 dosjet voluminoze për shkeljet e pretenduara elektorale në 9 qarqe të vendit, konkretisht për Kukësin, Durrësin, Tiranën, Elbasanin, Fierin,...

“Demokracia lind me liri, rritet me ligje demokratike”, njoftohet protesta e parë te kryeministria pas zgjedhjeve të 25 Prillit

Shoqëria civile së bashku me ish-të përndjekur politikë, aktivistë dhe intelektualë ka parashikuar në datën 12 Maj mbajtjen e një proteste në ambientete përballë...

Ngjarje tragjike në rrugët e qytetit shqiptar, makina humb kontrollin dhe përplas për vdekje dy fëmijë 8 vjeçarë

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur sot pasdite në Kosovë, ku një veturë ka rënë në lumë në fshatin Carralevë. Si pasojë...

Mbi 8 mijë raste të reja, shënohet numri më i ulët i viktimave në Itali që nga tetori

Në 24 orët e fundit në Itali, janë regjistruar 8,292 raste të reja me koronavirus nga 226,006 testime të kryera për të dyshuar. Sot...

Përfundon kontrata me vaksinën AstraZeneca, BE: Nuk do ta rinovojmë

Thierry Breton, Komisioneri Evropian për Tregun e Brendshëm deklaroi sot, se Komisioni Europian nuk do të rinovojë kontratën për vaksinat e koronavirusit me AstraZeneca...
- Advertisement -