E vërteta, në mes të “Flamës”

Duhet të lëçisni

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Nga Habi Hoxha

Yin & Yang rrotullohet si toka, dhe na kujton menjëherë dualizmin mes të bardhës dhe të zezës, apo çdo përballje tjetër që mund të jetë ose jo e të njëjtit niveli për gjindjen, ndërsa në rrotullim harron kush po lufton, por merresh me ngjyrat dhe se si këto mpleksen me njëra-tjetrën, ja ashtu si gërshetat.

Lufta mes të vërtetës dhe gënjeshtrës, apo bashkëjetesa e tyre, apo fshehja e të dyjave dhe jeta në një pezulli fjalësh, ndërtojnë rrëfenja me xhindë, çinginje dhe minjtë që lëvrijnë nëpër qytet, në atë vend të vogël, ku dikur lëviznin jo vetëm fjalët, por edhe njerëzit që harrojnë shpejt.

Ata janë lloji që harrojnë se vdekja është afër, se jeta është e shkurtër si një shkurtan dhe se nuk ka asgjë që vlen më shumë se e vërteta.

E vërteta na mban gjallë, largon flamën, shporr brejtësit dhe përdhunuesit.

E vërteta është si gëlqerja e Tom Kukës, që spërkat edhe vdekjen me solemnitet dhe nuk flet, por vazhdon përpara, me misionin e saj, nën një hije respekti për ata që ikën dhe nuk e mësuan dot të vërtetën.

Ashtu si nata dhe dita, si zhurma dhe qetësia, si shkaku dhe pasoja, si shpjegimi shkencor dhe leximi i filxhanit, si shija e qingjave të njomë dhe barishteve të egra buzë Erzenit nuk mund të jenë sytë e njeriut, sado të mëdhenj apo të shqyer, për të parë përtej mjegullës që është kjo botë e madhe, botë e vogël.

Di Hima ka vënë syzet e hetuesit dhe kërkon, kalldrëmit të qytetit atë… të vërtetën, sepse vetëm ajo mund të jetë shpëtimi.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ndërpriten kontratat e spitaleve me mjekët specializantë, reagon operatori

Operatori i Shërbimeve te Kujdesit Shëndetësor ka reaguar në lidhje me lajmet për ndërprerje të kontratave të specializanteve. Në një njoftim për shtyp, ai sqaron...

Sekuestrohen 300 kilogramë kokainë e fshehur në një kamion në Portin e Durrësit

Policia e Shtetit ka sekuestruar 300 kilogramë kokainë të fshehur në një kamion në Portin e Durrësit. Në njoftimin zyrtar të policisë bëhet me dije...

Rikonstruksioni i kabinave elektrike/ OSHEE: Në këto zona të Tiranës nuk do të ketë energji elektrike

Operatori për Shpërndarjen e Energjisë Elektrike (OSHEE) ka dhënë njoftimin për ndërprerjen e energjisë elektrike gjatë ditës së nesërme në disa zona të Tiranës....

Përplasje në Jeruzalem, 9 të plagosur dhe dhjetëra të arrestuar

Dhjetë palestinezë u arrestuan sot pas përplasjeve me policinë izraelite në Sheshin Temen në Jeruzalemin Lindor, gjatë të cilave nëntë njerëz u plagosën. Rreth 1000...

Kurti në Vjenë: Kosova dhe Serbia të bëjnë deklaratë të paqes me zotim për mos-sulmim

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, këtë të premte ka qenë pjesë e Samitit të gjashtë shteteve të Ballkanit Perëndimor, i cili është mbajtur në...