- Advertisement -

TAG

Tom Kuka

Ndahen Çmimet Kombëtare të Letërsisë/ Tom Kuka fiton çmimin e romanit më të mirë me “Gurët e Vetmisë”

Ditën e sotme u zhvillua ceremonia e ndarjes së Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2018 në ambientet e Hotel “Plaza”, salla “Queen Geraldine...

Përse shkruaj?*

Nga Enkel Demi Unë nuk marr pjesë nëpër konkurse. Prej tyre kam një farë droje. I kam thënë para do ditësh një shkrimtareje: “Nuk më...

“Dertet dinjitoze të dalldisë”, shënime mbi librin “Ora e ligë” të Tom Kukës

Nga Artan Gjyzel Hasani Letërsia e mirë ka një veçanti e cila spikat më shumë pasi ke mbyllur librin. Është gjëndja emocionale që të krijon,...

Pse nuk kam një foto me Gjergjin?

Tregim nga Tom Kuka Mbrëmje qe dhe ishim bërë daulle. Ndoshta ishim në gotën e dhjetë të konjakut. Gjergji me buzën në gaz thoshte: - Ku...

Nëpër gurët e vetmisë të Tom Kukës

Nga Diana Çuli  “Pranvera sapo ka bërë këmbë në këtë mars të vitit të 13-të të këtij shekulli, që ende nuk ka lëshuar rrënjë. Është...

Sonila Meço: Si do të doje të mbaheshe mend? Tom Kuka: Pa lavdi… (film)

Do të ëndërroja, në qoftë se fëmijët e mi, kur të bëjnë fëmijët e tyre t’i japin librat e mi. Kaq do të më...

Orët e prera të Çamërisë

Nga Artan Gjyzel Hasani - shënime mbi romanin “Gurët e vetmisë” të Enkel Demit, shkruar nën pseudonimin Tom Kuka- Librat e mirë të bëjnë t’i lexosh si...

Ja pse vendosa të dal me emrin Tom Kuka (film)

I ftuar në emisionin Kapital  për të folur mbi publikimin e librit të tij të dytë “Gurët e vetmisë”, Enkel Demi është shprehur se arsyeja...

Enkel Demi: Do vazhdoj të shkruaj si Tom Kuka, dua që njerëzit të shkojnë te letërsia

“Maskimi” i gazetarit Enkel Demi si Tom Kuka  për autorësinë e librave të tij tashmë ka disa ditë që është zbuluar. I ftuar në...

Uluni të lexoni një përrallë si ato të gjysheve

Nga Loreta Berhami Koment mbi romanin “Gurët e Vetmisë” Vetëm tani gjeta kohën të ulem e të shkruaj pesë rreshta për atë që ndiej për këtë...

Latest news

Zjarret në Amerikën Perëndimore vazhdojnë të shkaktojnë dëme, mijëra shtëpi të rrezikuara nga flakët

Të shtunën, ekipe zjarrfikësish nga Kalifornia dhe shteti Juta (Utah) mbërritën në Montana, për të menaxhuar situatën e vështirë të krijuar nga zjarret, ndërsa...

Vonesa për njohjen e patentave shqiptare në Itali, reagon Ambasada: Kanë ndodhur disa probleme teknike

Ambasada italiane në Tiranë ka dalë me një njoftim të rëndësishëm lidhur me njohjen e patentave në vendin përtej Adriatikut. Ambasada e Italisë në Shqipëri...

Misteri i vdekjes së shqiptarit në Itali, fëmijët po e prisnin të kthehej sot për pushime

Mediat italiane kanë zbardhur detaje të reja për vdekjen e 38-vjeçarit shqiptar që u gjet i pajetë në orët e para të ditës së...

5 viktima dhe mbi 5 mijë të infektuar me Covid

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali janë konfirmuar të infektuar me Covid 5 140 raste të reja nga 237 635 testime. Në orët e fundit kanë...

Covid-19: Asnjë humbje jete në 24 orët e fundit në vendin tonë, bie lehtë numri i rasteve të reja

25 raste të reja dhe asnjë humbje jete ka raportuar ditën e sotme Ministria e Shëndetësisë. Vijon… COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: Asnjë humbje jete, 4,063...
- Advertisement -