Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Ndahen Çmimet Kombëtare të Letërsisë/ Tom Kuka fiton çmimin e romanit më të mirë me “Gurët e Vetmisë”

Nga 27.al 0

Ditën e sotme u zhvillua ceremonia e ndarjes së Çmimeve Kombëtare të Letërsisë për vitin 2018 në ambientet e Hotel “Plaza”, salla “Queen Geraldine A”.

E pranishme në këtë event të rëndësishmë të letërsisë ishte edhe ministrja e Kulturës Elva Margariti.

Pas një pune disa mujore, juria shpalli fituesit e çmimeve për romanin më të mirë,  përmbledhjen me tregime, vëllimin poetik, veprën më të mirë eseistike, krijimtarinë letrare për fëmijë e të rinj dhe përkthimin nga gjuha e huaj.

Romani më i mirë u shpall libri me titull “Gurët e Vetmisë”, me autor Tom Kuka (Enkel Demi)

Tregimi më i mirë u shpall “Për shkak të vajzave nga Parisi”, me autor Roland Gjoza

Libri poetik më i mirë u shpall “Havzi Nela Vepra e Plotë” me botues Rexhep Shahu

Vepra eseistike me e mirë u shpall “Kur sunduesit grinden” me autor Isamil Kadare

Letërsia për fëmije dhe të rinj u shpall libri “Pika trëndafil”, me autore Mimoza Hafizin

Përkthimi më i mirë u shpall vepra e Linda Maria Baros,  me librin “Shtëpia me Brisqe Rroje”, me përkthim të Luan Topçiut.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej