Sikur dashuria e Kel Demit për gjuhën shqipe të ishte virus

Duhet të lëçisni

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nuk gjetën asgjë, Bardhi përplaset me FNSH në Elbasan: Shkoni kapni bandat atje, jo këtu

Vetëm një orë përpara se Lulzim Basha të mbante mitingun përmbyllës të fushatës në Elbasan, një aksion blic i FNSH-së pasditen e sotme, pranë...

Reforma në Drejtësi “jep frutet e saj”/ Karantinimi 2-javor i emigrantëve, Dvorani do shqyrtojë ankimimin e LSI-së

Këtë të premte u hodh shorti në Gjykatën Administrative të Apelit për të përcaktuar trupën gjykuese që do shqyrtojë ankimimin e Lëvizjes Socialiste për...

Nga Mehmet Elezi

Vihet re edhe në ekran. Shqipja e Kel Demit rrjedh. Kurrfarë sforcimi. I dridhshëm përballë dhimbjeve të gjuhës shqipe, kap në ajër disa therje të saj. I përkthen për shikuesit, duke përzgjedhur temat, të ftuarit.

Te romani “Flama” kalon nga standardi te e folmja tiranase me lehtësinë e violinistit – nga një partiturë në tjetrën. E folmja tiranase krijon mjedis në libër, ajër. E plotë: fjalori, morfologjia, sintaksa. I bën të gjalla personazhet.

Fjalë shqipe, disi më të rralla, i japin hijeshi ligjërimit, e bëjnë më shqip. “Shkrimore” për “tavolinë pune”, “mesore” për “korridor”. “E unshme” për “e uritur”. “Idhnohem” për “zemërohem, nervozohem”. “Floktore” dhe “floktar”.

Ndajfolja “bukur” në kuptimin “goxha, bajagi” (këto turqisht!): “përkulej bukur shumë”. “Bunar” për “pus” (me gjasë fjalë shqipe, prej bunoj/ buroj; e ka marrë turqishtja prej shqipes dhe e ka rimarrë shqipja, siç ka ndodhur me fjalën “ulluk” prej “lug”; edhe emri i fshatit Vuno, sipas Çabejt, vjen prej “bunoj”. Në Vuno ka kroje). Ndajfoljen dhe përemrin e pakufishëm “do” (=disa, ca). “Do ndenjëse”…

Flas për gjuhën, pa u zgjeruar te vlerat e tjera të romaneve të Kel Demit. Më falni, të… Tom Kukës.

Sikur dashuria e tij për gjuhën e bukur e të moçme shqipe të ishte “virus” që u ngjitet krejt shqiptarëve!

Më shumë shkrime

E Freskët taze

“Ata që shesin votën, shesin edhe motrën”

Fenomeni i njohur si “shitblerja e votës”, ka qenë prezent prej shumë vitesh në vendin tonë në çdo fushatë zgjedhore, dhe nga të dhënat...

Kampionët e sportit, mesazh shqiptarëve: Votoni ndryshimin (Film)

Kampionët e fushave të ndryshme të sportit i janë bashkuar opozitës dhe u kanë bërë thirrje shqiptarëve që ditën e diel në 25 prill...

Nuk gjetën asgjë, Bardhi përplaset me FNSH në Elbasan: Shkoni kapni bandat atje, jo këtu

Vetëm një orë përpara se Lulzim Basha të mbante mitingun përmbyllës të fushatës në Elbasan, një aksion blic i FNSH-së pasditen e sotme, pranë...

Reforma në Drejtësi “jep frutet e saj”/ Karantinimi 2-javor i emigrantëve, Dvorani do shqyrtojë ankimimin e LSI-së

Këtë të premte u hodh shorti në Gjykatën Administrative të Apelit për të përcaktuar trupën gjykuese që do shqyrtojë ankimimin e Lëvizjes Socialiste për...

“Një qeveri që kanos kërkon mandat të tretë”, mediat zviceriane i kujtojnë Ramës bluzat me pozicionet e seksit kur jepte mësim te Artet

Gazeta zvicerane “Neue Zurcher Zeitung” i ka kushtuar një artikull situatës politike në Shqipëri, ku është ndalur gjerë e gjatë tek zgjedhjet që do...