- Advertisement -

TAG

dom Gjergj Meta

Metafora e gabuar e luftës

Nga Dom Gjergj Meta Gjendja e shkaktuar nga Covid-19 nuk është luftë. Përkufizimi i luftës shprehet me këto terma: "Dukuri kolektive që ka trajtën e...

Të shohim nga dritarja e jo nga pasqyra …

Nga Dom Gjergj Meta   Nuk është as viroza e parë e as e fundit në këtë planet. E ne nuk jemi as brezi i parë...

Qeveritari sapunin, mjeku këshillën…

Nga dom Gjergj Meta Po përjetojmë dy trauma njëra pas tjetrës: tërmeti dhe koronavirusi. Në këtë pikë, përveç asaj trupore, ka shumë rëndësi higjena psiko-shpirtërore. Prandaj, duke...

Çfarë kobi! Tre vajza të vogla fjetën pa nanën e tyre!

Tis gri në Rrëshen… Nga dom Gjergj Meta Një tis gri, bashkë me mjegullën e përhershme, ka rënë sot në mëngjes mbi Rrëshen. Mbrëmë do krisma...

Kemi ardhur në një univers ligjet e të cilit nuk i bëmë ne, por i gjetëm

Nga dom Gjergj Meta Diku një virus, diku tërmete, diku luftëra, diku tjetër sëmundje. Janë gjëra që ndodhin qysh se njeriu ekziston madje edhe para se...

Bariu i vogël nga Tirana mes malesh së Lurës

Nga Dom Gjergj Meta Adagio triste … nuk ishte e thënë që kjo ditë të përfundonte kështu. Diçka tjetër na priste në kthim. Krejt e...

Është Krishtlindje! Ç’pret?

Nga Dom Gjergj Meta Është Krishtlindje! Flake tej zemërimin me shokun tënd të ngushtë, Edhe ai ashtu si ti, po pret të hedhësh ti hapin e parë Hidhe pra!...

Zotin mos ta kthejmë në shkaktarin e asaj që na ka ndodhur

Të dashur miq! Krishtlindja po vjen! Asnjëherë nuk duhet të humbim shpresën te e mira dhe e bukura. Thjesht e mira dhe e bukura janë gjëra...

Arrestimi i Xhulia Aliaj/ Dom Gjergj Meta: Një veprim i nxituar dhe absurd

Lidhur me arrestimin  e Xhulia Aliaj nga policia pasi postoj një status në Facebook, ka reaguar Dom Gjergj Meta ku e cilëson një veprim...

Muri i Berlinit dhe Muri i negociatave

Nga Dom Gjergj Meta Rënia e murit të Berlinit solli një nga ndryshimet e mëdhaja të Europës. Ajo perëndimore “kuptoi” se paska edhe një Europë...

Latest news

U qëllua me armë në Athinë, shqiptari lëvizte me antiplumb e lëndë narkotike me vete

Mediat në Greqi raportojnë detaje të reja rreth shqiptarit që u qëllua mbrëmjen e së premtes me armë zjarri në Athinë . Sipas raportimeve, shqiptari...

Plas sherri për vendin e parkimit, i riu acarohet keq dhe qëllon në ajër

U konfliktuan për vendin e parkimit, kapet dhe shoqërohet nga Policia, 18-vjeçari që qëlloi në ajër me një armë të dyshuar zhurmuese. Policia e Kukësit,...

Goditi djalin me thikë, arrestohet 63-vjeçari në Tiranë

Një 63-vjeçar ka rënë në prangat e policisë së Tiranës, pasi ka goditur me thikë djalin e  tij. Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme pas...

“Monstra” në Shkup/ PDIU: E drejta për protestë është thelbësore në demokraci

Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet ka reaguar për protestën kundër vendimit për rastin “Monstra” në Shkup. Përmes një reagimi, PDIU shprehet se e drejta për tubim...

Kim Mehmeti: Shqipëria duhet të dëshmojë atë që tregoi Kosova: regjimet i rrëzon vetëdija, jo pandemia!

Në komentin e tij të përjavshëm në Syri Tv, analisti Kim Mehmeti tha ndër të tjera se Shqipëria duhet të dëshmojë atë që tregoi...
- Advertisement -