Dëgjo!

Duhet të lëçisni

Ndërron jetë prokurori që po hetonte vjedhjen e 2.1 mln eurove nga Thesari i Shtetit në Kosovë

Ka ndërruar jetë prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovë, Enver Krasniqi. Mediat vendase raportojnë se Krasniqi u nda nga jeta rreth një orë më...

Basha zbulon detaje nga takimi me Kurtin: Si kryeministër i Shqipërisë do të bëj gjithçka për të forcuar bashkëpunimin me Kosovën

Kryedemokrati Lulzim Basha priti pasditen e sotme në selinë e Partisë Demokratike kryeministrin e zgjedhur të Kosovës, Albin Kurtin. Përmes një postimi në facebook Basha...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, regjistrohen 851 raste të reja për 24-orë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 766 të vaksinuar, 3149 testime, 903 të shëruar, 851 raste të reja dhe 21 humbje jetë në 24 orët e...

Përfundon takimi Basha-Kurti, liderët ndahen duke përplasur grushtat

Ka përfunduar takimi që u zhvillua në selinë e PD-së midis liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha. Takimi u mbajt...

Sa herë ka rrokur veshët tanë kjo fjalë-urdhër. Diku me paternalizëm, diku me dashuri, diku me kërcënim.

“Dëgjo këtu ti djalë!”.

“Dëgjo babën bir”.

“Dëgjo nanën bijë!”

“Dëgjo, se ta bëj e ta kthej!”.

“Dëgjo k’tu të thashë!”.

Sido të tingëllojë në psikën tonë kjo fjalë ajo ka një vlerë, së cilës e ke të vështirë t’i vësh një çmim.

“Dëgjo!” është urdhërimi paraprirës, një lloj preludi, i urdhërimit të parë të dekalogut: shema Izrael – dëgjo Izrael. Nga dëgjimi lind besimi sipas Shën Palit. Po a nuk është për ne personi më i dashur ai që na dëgjon?

Dëgjimi është një çelës që hap shumë dyer, kthina, skuta, dhe krijon mundësi e komunikim.

“Dëgjo!”, që të ketë efekt nuk i thuhet tjetrit, por më s’pari vetvetes.

Mbyllni sytë dhe përsëriteni në heshtje duke iu drejtuar vetvetes: dëgjo! Bëjeni shpesh e do të habiteni. Të dëgjosh vetveten është e vështirë. Do të keni tundimin t’ia mbathni. Nëse do të duroni do të dilni të fituar. Nëse jo provojeni përsëri.

Ditë të bukur!

+ dom Gjergji

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Ndërron jetë prokurori që po hetonte vjedhjen e 2.1 mln eurove nga Thesari i Shtetit në Kosovë

Ka ndërruar jetë prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovë, Enver Krasniqi. Mediat vendase raportojnë se Krasniqi u nda nga jeta rreth një orë më...

Basha zbulon detaje nga takimi me Kurtin: Si kryeministër i Shqipërisë do të bëj gjithçka për të forcuar bashkëpunimin me Kosovën

Kryedemokrati Lulzim Basha priti pasditen e sotme në selinë e Partisë Demokratike kryeministrin e zgjedhur të Kosovës, Albin Kurtin. Përmes një postimi në facebook Basha...

Shifër e frikshme vdekjesh Covid në vend, regjistrohen 851 raste të reja për 24-orë

COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 766 të vaksinuar, 3149 testime, 903 të shëruar, 851 raste të reja dhe 21 humbje jetë në 24 orët e...

Përfundon takimi Basha-Kurti, liderët ndahen duke përplasur grushtat

Ka përfunduar takimi që u zhvillua në selinë e PD-së midis liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha. Takimi u mbajt...

Në 2 muaj 248 aksidente me 38 viktima, policia shton dronë në rrugë

Nga Xhensila Kodra Numri i lartë i aksidenteve vijon të mbetet një nga problematikat kryesore të Policisë Rrugore. Në dy muajt  parë të 2021-it janë...