- Advertisement -

TAG

dom Gjergj Meta

Arjan Sala na tregoi se paska edhe më të mirë

Nga Dom Gjergj Meta Të zhytur në problemet e mëdha të tranzicionit, në kakofoninë e politikës së përditshme që e thithim pandërprerë si ajrin e...

Papa Bergoglio si “shenjë kundërshtie”

Nga Dom Gjergj Meta Megjithëse na mungon distanca historike e duhur për ta studiuar pontifikatin e Papa Francesco-s, nëse do ta përmblidhja në pak fjalë,...

Duke shikuar nga qielli, të jetojmë si vëllezër mbi tokë

Nga dom Gjergj Meta Shalom! Shalom! Shalom! Tri herë përsëriti në gjuhën aramaike fjalën "paqe" Papa Françesku në Karakosh, përballë shëmbëllimeve të shkatërrimit dhe gërmadhave,...

Grishje në vend të një urimi…

Nga dom Gjergj Meta Miq, Para se të fillojë vërshimi i urimeve për vitin e ri 2021 dhe të "përmbyteni" prej tyre, dëshiroj t'jua uroj me...

Enkelejda, engjëlli i bardhë që dhuron çdo ditë energji dhe dashuri të moshuarve në Itali

Nga Dom Gjergj Meta E veshur si një jashtokësore, ajo që shihni në foton djathtas quhet Enkelejda e njëjta në foton majtas. Për mua është...

Rrësheni u përgjak sërish! Sistemi i drejtësisë ende larg atij të një vendi normal europian

Mjaft më me vrasje! Qyteti jonë, Rrësheni, u përgjak sërish. Prapë një vrasje tjetër pa autor apo me autor në drejtim të paditur. Për fat...

Dy letra të Martin Camajt drejtuar dom Rrok Mirditës, famullitar në New York

(Dy letra të Martin Camajt drejtuar dom Rrok Mirditës, famullitar në New York) I dashun don Rrok... Këto dy figura, tashmë në amshim, janë njohur dhe...

Është koha e urtisë

Më shumë se kurrë na vyn urtia. Kjo situatë nuk përballohet ndryshe. Urtia është cilësia e atyre grave dhe burrave që nuk veprojnë me...

Zoti nuk zëvendëson ndërgjegjen dhe arsyen tonë

Nga Dom Gjergj Meta Konfliktet në botë nuk janë asgjë tjetër përveç jashtësimit të kundërshtive të brendshme tonat. Janë mendimet e kundërta, ndjesitë dhe forcat...

Hyji na don vëllezër …

Nga Dom Gjergj Meta Njeriu është i destinuar t'i përkasë të mirës, paqes dhe vllazërisë, të cilat nuk përkojnë dhe nuk shterrohen vetëm brenda formave...

Latest news

Investigimi i Guardian: Si e lejoi Facebook qeverinë shqiptare të shtrembërojë diskursin politik

Një investigim i bërë nga britanikja “The Guardian” ka ekspozuar sesi gjiganti i rrjeteve sociale Facebook ka lejuar politikën ne vende të pazhvilluara që...

Denincimi i qytetarit: Në rrugën “Dhorkë Orgocka” po kryhen arnime për fushatë elektorale (film)

Një tjetër denoncim është bërë nga qytetarët për rrugën Dhorkë Orgocka, pasi Bashkia përdor fushatën elektorale për të kryer riparimin e Rrugës. Nga videoja e...

Droga në Durrës/ Lala: Lidhje me politikën, po shpëtohen peshqit e mëdhenj

Gazetarja Klodiana Lala hodhi akuza ndaj Policisë së Shtetit dhe foli për zyrtarë të inkriminuar, lidhur me drogën e kapur në portin e Durrësit,...

Berisha: Rama do të arratiset në Beograd më 26 prill, do të kërkojë azil politik

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi nga studioja e “Zgjedhje 2021” në “Vizion Plus” se më 26 prill kreu i qeverisë, Edi Rama, do të arratiset...

Kosova pritet të sigurojë mbi 100,000 doza të vaksinës së prodhuar nga Pfizer/BioNTech

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në fund të qershorit. Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i...
- Advertisement -