Enkelejda, engjëlli i bardhë që dhuron çdo ditë energji dhe dashuri të moshuarve në Itali

Duhet të lëçisni

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Maqedoni, humbin jetën 5 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën  5 persona dhe janë konfirmuar të infektuar me Covid 807 raste të...

Mbi 500 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në Kosovë

Kosova regjistroi të mërkurën numrin më të lartë të rasteve pozitive me koronavirus për këtë vit, bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Kush është 31-vjeçari që u ekzekutua me breshëri plumbash në Vlorë

Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur mesditën e sotme në Vlorë, ku mbeti i vrarë Taulant Gjikaj. Raportohet se ai u qëllua me breshëri...

Kisha dhe shtëpi të shkatërruara, çfarë la pas tërmeti në Greqi

Tërmeti me magnitudë 5.9 të shkallër Rihter në zonën e Larisas në Greqi ka shkaktuar dëme të shumta pranë epiqendrës, e cila ishte vetëm...
Nga Dom Gjergj Meta
E veshur si një jashtokësore, ajo që shihni në foton djathtas quhet Enkelejda e njëjta në foton majtas. Për mua është Leda, shoqja ime e fëmijërisë me të cilën kam kaluar nga 0-18 vjeç, derisa rrugët tona u ndanë: ajo u martua e sot ka dy vajza të mrekullueshme e unë vazhdova studimet në seminar. Çdo herë që takohemi është një festë. Qeshim shumë e nganjëherë edhe qajmë. Edhe sikur të mos shihemi për shumë kohë, sapo takohemi, duket sikur koha nuk ka kaluar kurrë.
Por sot dua t’ju tregoj këtë foto që ajo ka bërë aty ku punon, në Itali në një regeneration home. Unë që e njoh e di se ajo jep gjithçka që ato të moshuar të ndjehen mirë. Nuk kursehet aspak. E ndërsa këto ditë po i shkruaja se si kjo situatë po na modifikon sjelljet, po na mohon përqafimet me njerëzit e dashur e sa më mungojnë përqafimet e prindërve dhe të miqve, ajo më nisi këtë foto me fjalët: “Fra (kështu më thërret – vlla) ndjehet në çdo kontekst kjo distancë që unë çdo momento mundohem ta eleminoj. Sidomos janë të moshuarit dhe të vetmuarit që e ndjejnë më shumë“.
Jam krenar për ty

Lejda! Je një engjell i bardhë që me energjinë dhe dashurinë tënde u jep atyre njerëzve shumë motiv e shpresë për të jetuar çdo ditë jetë që i ka dhënë Zoti.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Rritet numri i të infektuarve me Covid në Maqedoni, humbin jetën 5 pacientë

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut kanë humbur jetën  5 persona dhe janë konfirmuar të infektuar me Covid 807 raste të...

Mbi 500 raste të reja dhe 4 viktima nga koronavirusi në Kosovë

Kosova regjistroi të mërkurën numrin më të lartë të rasteve pozitive me koronavirus për këtë vit, bëri të ditur Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Kush është 31-vjeçari që u ekzekutua me breshëri plumbash në Vlorë

Një vrasje me armë zjarri ka ndodhur mesditën e sotme në Vlorë, ku mbeti i vrarë Taulant Gjikaj. Raportohet se ai u qëllua me breshëri...

Kisha dhe shtëpi të shkatërruara, çfarë la pas tërmeti në Greqi

Tërmeti me magnitudë 5.9 të shkallër Rihter në zonën e Larisas në Greqi ka shkaktuar dëme të shumta pranë epiqendrës, e cila ishte vetëm...

Kryemadhi publikon skandalin për landfillin e Tiranës: Aferën do e dërgoj në SPAK (Film)

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi ka denoncuar publikisht skandalin e paralajmëruar dy ditë më parë për landfillin e Tiranës. Përmes një deklarate për mediat, Kryemadhi...