Hyji na don vëllezër …

Duhet të lëçisni

Vritet një person me armë zjarri në Vlorë

Vritet një person në Vlorë. Ngjarja ka ndodhur mesditën e sotme në rrugën “Transballkanike” në Vlorë. Nuk dihen ende rrethanat e kësaj ngjarje.

Kisha dhe shtëpi të shkatërruara, çfarë la pas tërmeti në Greqi

Tërmeti me magnitudë 5.9 të shkallër Rihter në zonën e Larisas në Greqi ka shkaktuar dëme të shumta pranë epiqendrës, e cila ishte vetëm...

Bashkimi Evropian nxjerr bllof Ramën: I kemi kërkuar sqarim për marrëveshjen e Portit të Durrësit!

Bashkimi Evropian i ka kërkuar qeverisë shqiptare sqarime për të vlerësuar nëse marrëveshja me kompaninë Emaar për investimin prej 2 miliardë dollarë në Portin...

Lajçak mesazh Kurtit: Bashkimi Evropian pret vazhdimin e dialogut

I dërguari special i BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak para nisjes për në Serbi ka takuar ambasadorët e vendeve të BE-së në Kosovë. Lajçak...

Nga Dom Gjergj Meta

Njeriu është i destinuar t’i përkasë të mirës, paqes dhe vllazërisë, të cilat nuk përkojnë dhe nuk shterrohen vetëm brenda formave kulturore të një epoke e brenda formave historike të një apo më shumë religjioneve.

Hyji është përtej gjithçkaje që ne mund të përfytyrojmë apo përjetojmë. Ai është gjjthmonë më shumë.

Nëse ka diçka që mund ta identifikojë Hyjin ajo është dashuria që në tradita të ndryshme religjioze ka të bëjë me mëshirën, dhembshurinë (rehem, rahim, misericordia). Nëse do të zhyteshim në Hyjin dashuri, do të donim edhe të ngjashmin tonë e nëse do të donim të ngjashmin do të gjenim Hyjin. Zoti na don vëllezër. Urrejtja, përbuzja, përcmimi ndaj njëri-tjetrit e fyen Zotin më shumë se sa fyerja ndaj tij.

Sa shumë fyhet sot Zoti në shtetet e Afrikës, në shfrytëzimin e punëtorëve dhe të pasurive të popujve, në mbytjen e te palindurve me anë të abortit, në eutanazinë e të sëmurëve, në vrasjen për shkak të luftrave dhe të terrorizmit, në mohimin e të drejtave të të varfërve, të grave, të fëmijëve, në mospranimin e emigrantëve etj?

Ne njerëzit megjithatë jemi në gjendje ta ndryshojmë realitetin atëherë kur shohim tek tjetri, një të ndryshëm që është vëllai dhe motra ime, sepse brenda tij/saj është gdhendur shëmbëllimi i Hyjit. Çdo njeri është një i ndryshëm nga unë, por nuk është një armik apo i huaj për mua. Është një i ndryshëm i ngjashëm me mua në thelbin e tij.

Ju uroj një ditë të bukur e plot diell në zemër!

+ dom Gjergji

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vritet një person me armë zjarri në Vlorë

Vritet një person në Vlorë. Ngjarja ka ndodhur mesditën e sotme në rrugën “Transballkanike” në Vlorë. Nuk dihen ende rrethanat e kësaj ngjarje.

Kisha dhe shtëpi të shkatërruara, çfarë la pas tërmeti në Greqi

Tërmeti me magnitudë 5.9 të shkallër Rihter në zonën e Larisas në Greqi ka shkaktuar dëme të shumta pranë epiqendrës, e cila ishte vetëm...

Bashkimi Evropian nxjerr bllof Ramën: I kemi kërkuar sqarim për marrëveshjen e Portit të Durrësit!

Bashkimi Evropian i ka kërkuar qeverisë shqiptare sqarime për të vlerësuar nëse marrëveshja me kompaninë Emaar për investimin prej 2 miliardë dollarë në Portin...

Lajçak mesazh Kurtit: Bashkimi Evropian pret vazhdimin e dialogut

I dërguari special i BE-së për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak para nisjes për në Serbi ka takuar ambasadorët e vendeve të BE-së në Kosovë. Lajçak...

Raporti i DASH, Basha: Do të çlirojmë duart e drejtësisë për t’i vënë prangat të korruptuarve

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar sot pas raportit të DASH për pastrimin e parave. Përmes një deklarate për media, Basha shprehet se shkak për situatën...