Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Shpëtim Idrizi: Me votimin e 30 Korrikut, Rama shkeli dhe po ndryshon gjithçka. A e di njeri si do të numërohen mandatet? (film)

Nga 27.al 0

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi në një intervistë për emisionin “Provokacija” në ABC News është shprehur se ndryshimet kushtuese ishin ilegjitime dhe në mënyrë të njëanshme. E gjitha kjo është bërë, për shkak të frikës së Edi Ramës.

“Marrëveshja e 5 qershorit për herë të parë është grisur bashkë me kushtetutën në votimin që u bë një ditë më parë në parlament. Edi Rama e grisi Kushtetutën e miratuar me referendum, nëse do të bëhet një ndryshim i tillë ne jemi të detyruar që të marrim mendimin e Komisionit të Venecias dhe të kemi dhe një mendim të tyre që duhet të kemi një vendim. Në kushte pandemie, një vit para zgjedhjeve bëhen ndryshime të njëanshme.

Me prishjen e Marrëveshjes së 5 qershorit, mazhoranca i hyri një rruge për të dezenjuar Kodin Zgjedhor që është prishja e asaj që ishte arritur.

E para, është prishur një marrëveshje politike për të shkruajtur rregullat e lojës, për ditën e zgjedhjeve. Janë hequr në mënyrë të njëanshme koalicionet, pasi ishin pjesë e Marrëveshjes dhe votimi i 23 qershorit bie ndesh me atë të 30 korrikut.

E dyta, është se ndryshojnë zonat elektorale. Tashmë flitet për rajone dhe është hequr koncepti i qarkut. Ndryshimi i zonave zgjedhore ndryshon të gjithë mënyrën e llogaritjes së mandateve”, ka thënë Idrizi.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej