“Gropat e dekriminalizimit”, Rama dërgon Beqajn drejtues politik në Shkodër, Dako jashtë loje në Durrës (film)

Duhet të lëçisni

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...

Nga Esiona Konomi

Në prag të zgjedhjeve, dhe nën presionin e kohës që nuk pret, kryesocialisti Edi Rama ka vendosur t’i japë fund situatës së vështirë politike në strukturat e partisë në qarkun Shkodër.

Kryeministri ka vendosur që në drejtimin politik të kryeqendrës së veriut, Shkodër të caktojë Ilir Beqajn. Strukturat e këtij qarku ishin pa një drejtues politik prej më shumë se një viti, kur Valdrin Pjetri, i sapocaktuar nga Rama kandidat për bashkinë dhe drejtues për qarkun, u këput nga ligji i dekriminalizimit dhe shkëputi lidhjet me Partinë.

Rama nuk riktheu në këtë pozicion drejtuesin e mëparshëm, Ditmir Bushati, teksa kritikat e ish-ministrit kanë qenë të forta ndaj qeverisë.

Vendimi që Ilir Beqaj të udhëheqë socialistët e qarkut Shkodër do të zyrtarizohet në asamblenë socialiste që mblidhet këto ditë.

Në këtë mënyrë, Rama duhet të gjejë një drejtues të ri politik edhe për qarkun Kukës, ku deri tani operonte Ilir Beqaj.

Ndërkohë, pritet që Edi Rama të marrë një tjetër vendim me rëndësi: me kë do ta zëvendësojë Vangjush Dakon në Durrës, i cili është ende anëtar kryesie dhe drejtues politik i qarkut.

Burimet i thanë ABC News se Dako është tashmë jashtë loje, të paktën nga funksionet zyrtare dhe se Rama po kërkon për një emër të qëndrueshëm.

Dako dhe familja e tij janë përfshirë në listën  e zezë të SHBA-ve, si zyrtarë të përfshirë në korrupsion të rëndësishëm, e që ju ndalohet përjetësisht hyrja në Amerikë.

Burimet thanë se ndryshime po ashtu mund të ketë edhe në drejtimin politik të qarqeve të tjera, siç mund të jetë dhe ai i Dibrës.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...

Basha falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan: Kush e ka të shtrenjtë Shqipërinë, kërkon ndryshim!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan, pas mesazhit të këtij të fundit se “ka ardhur koha për të përcjellë Ramën në...