U hoq libri çam nga stenda tek Muzeu Kombëtar, dorëheqje Ditmir Bushati!

Duhet të lëçisni

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Nga Indrit Vokshi

U hoq libri çam nga stenda tek Muzeu Kombëtar. Me kërkesë të Ambasadës së Greqisë, po thonë. Të të luftojnë kulturalisht Greqia e Serbia kur je në territorin e tyne shtetnor, kjo nuk është çudi, sepse e kanë bërë për shekuj. A të të luftojnë kur je në Tiranë, në shtetin tënd, kjo prapë nuk është çudi, se ka ndodhur për 40 vjet në mënyrën si u qep historiografia enveriste por, është çudi të ndodhë sot, 28 vjet më pas, kur ne duhet t’i knojm kombit dhe atdheut. Gjuhës, historisë, ndjenjave të vëllezërve dhe motrave tona, ti knojm dramës së paraardhësve për të mos u kthy në komedi për pasardhësit. Pa poetikë, liria dhe pavarësia kombëtare nuk mund të jenë fjalë pa rëndësi. Ato janë hapsira dhe mundësia për të mbrojtur e shpërfaqur vetveten. Kështu që nuk mund që në shtetin tonë, ministri i jashtëm t’iu shërbejë më shumë grekëve apo kujtdo tjetër, sesa shqiptarëve. T’ua heqë librat shqiptarëve për hir të grekëve, kjo dmth është i grekëve. Të thirret që të japë sqarime dhe të kërkohet dorëheqja e tij.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...