- Advertisement -

TAG

Serbia

Serbia po armatoset nga rusët dhe kinezët, në Tiranë e Prishtinë nuk pipëtin njeri

Nga Mehmet Elezi* Serbia po armatoset si nëpër ëndërr. Në vitin 2020 e 2019 e rriti buxhetin ushtarak në rreth 1.14 miliardë dollarë. Afërsisht 43...

Anulohet takimi i nivelit të lartë Hoti-Vuçiç, nuk përfshihet çështja e komunave minoritare

Bashkimi Evropian, ka konfirmuar se nuk do të mbahet takimi i nivelit të lartë që ishte parashikuar midis kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe...

Abazoviç: Nuk më lidh asgjë me serbët, u bashkuam për të rrëzuar Gjukanoviçin

“Nuk kemi probleme me Gjukanoviç, por jemi opsion tjetër që duam të sjellin një frymë të re”. Kështu u shpreh Dritan Abazoviç, kreu i...

DW: A i duhet Ballkanit Perëndimor një Mini-Shengen?

Kur Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, në tetor 2019, paraqitën nismën e tyre, të quajtur “Mini-Shengen”, BE-ja sapo e kishte shtyrë hapjen e...

Hoti: Çështja e njohjes reciproke do të mbyllet brenda këtij viti

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, këtë të mërkurë është shprehur se përveç njohjes reciproke, nuk do të ketë tjetër zgjidhje me Serbinë. Në fjalën e...

Thaçi: I rrezikshëm takimi i së enjtes në Bruksel, është agjendë e Serbisë

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, ka deklaruar se rihapja e temës në Bruksel për çështjen e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, është një...

Grenell: Kosovës dhe Serbisë u propozova që liqenin e Ujmanit ta quajmë “Liqeni Trump”

Richard Grenell, i dërguari i posaçëm i administratës Trump për dialogun Kosovë-Serbi, në një intervistë për një radio amerikane ka thënë se kundërshtimet mes...

Zëdhënësi i BE-së: Kosova nuk mund të aplikojë për anëtarësim në Bashkimin Evropian

Se Kosova nuk trajtohet si shtet sovran dhe i pavarur nga BE-ja është ditur qëmoti, por zyrtarë të Bashkimit Evropian gjithmonë e kanë relativizuar...

Serbia “kërcënon” Izraelin: Nuk ka ambasadë në Jeruzalem nëse njeh Kosovën!

The Jerusalem Post ka raportuar ditën e sotme se njohja e Kosovës nga Izraeli, si një vend i pavarur do të tensionojë marrëdhëniet me Serbinë,...

Grenell sqaron: Kosova e Serbia nuk kanë nënshkruar asgjë me ShBA-të

I dërguari i posaçëm i presidentit amerikane për bisedimet Kosovës-Serbi, Richard Grenell është shprehur se në takimin  e së premtes mes Kosovës dhe Serbisë...

Latest news

Shpëtim Idrizi sqaron hedhjen e shishes ndaj eskortës së ministrit grek: Policia u soll në mënyrë agresive me ne (film)

Lideri i PDIU Shpëtim Idrizi, i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24” ka sqaruar incidentin e ndodhur sot, ku ai hodhi një...

Idrizi: Rama fliste ndryshe për Çështjen Çame, sot e ka hequr nga fjalori

Kryefjala e ditës së sotme e zhvillimeve të ditës ishte protesta e organizuar nga PDIU dhe shoqata Çamëria kundër vizitës së Ministrit të Jashtëm...

Italia regjistron 89 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit, rreth 11 mijë raste të reja

Italia shënon sërish rritje të rasteve të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit janë infektuar 10.874 persona nga 144.737 tamponë të kryer. Në...

Tradhëtari/ Nuk tha një gjysëm fjale për Çamërinë dhe detin e shqiptarëve ia fali Greqisë

Gjatë konferencës me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias, Edi Rama nuk ka guxuar as ta përmendë Çështjen Çame. Nuk ka thënë një gjysëm...

Diktatura/ Policia dhunon protestuesit e PDIU-së dhe Çamërisë (galeria e fotove dëshmi)

Patriotët e PDIU-së, Shoqatës “Çamëria” dhe Vetëvendosjes janë dhunuar shtazërisht nga policia e Rilindjes. Ata nuk janë lejuar të ushtrojnë të drejtën e protestës paqësore,...
- Advertisement -