- Advertisement -

TAG

shqiptaret e camerise

25 marsi turpi i Greqisë. Si u dërguan hebrenjtë drejt vdekjes (fotot ngjethëse)

Nga Arben Llalla Greqia feston çdo 25 mars, si dita e fillimit të Revolucionit të 1821 për çlirimin e saj nga osmanët. Por 25 marsi...

Arbërishtja njihet si gjuhë e pakicave në Itali. Po në Greqi pse nuk njihet shqipja?

Qeveria italiane ka njohur arbërishten si gjuhë të pakicave në rajonin e Abrucos. Presidenti i Republikës, Ilir Meta e përshëndeti ngrohtësisht këtë vendim. Por, arvanitët dhe...

“Çamëria nuk harron”/ Shqiptarët e Izmir-it përkujtojnë 76- vjetorin e genocidit grek mbi shqiptarët e Çamërisë (film)

Në përkujtim të 76- vjetorit të genocodit grek mbi shqiptarët e Çamërisë, në Izmir të Turqisë janë organizuar shoqatat shqiptare. Shqiptarët e Turqisë kanë lënë...

Mos e harro Çamërinë! Idrizi: Ata e kanë Çështjen Çame librezë pune, ne e kemi shtyllë kurrizore!

Në kuadër të 76-vjetorit të Genocidit grek ndaj shqiptarëve të Çamërisë, PDIU së bashku me Shoqatën Çamëria kanë organizuar pelegrinazhin në varrezat e Kllogjerit...

“Mos harro Çamërinë”, PDIU dhe Shoqata Çamëria organizojnë aktivitetin me rastin e 76 vjetorit të genocidit grek

Në kuadër të 76-vjetorit të Genocidit grek mbi shqiptarët e Çamërisë, Partia Drejtësi Integrim dhe Unitet në bashkëpunim me Shoqatën Çamëria organizojnë aktivitetin “Mos harro...

Petro Koçi: Batalioni “Çamëria” shembulli i antifashizmit të çamëve

Petro Koçi, zëvendësministri i Mbrojtjes dhe një nga socialistët më të dalluar ka vënë sot në dukje rreshtimin e shqiptarëve të Çamërisë në krah...

Promovimi i “Zonjës nga Parga”/ Aktorja Margarita Xhepa risjell me fragmente nga libri zërat e nënave çame (film)

Po promovohet ditën e sotme libri “Zonja nga Parga” e shkrimtarit Enver Kushi. Në promovim kanë marrë pjesë njerëz të shquar të artit shqiptar, ndër...

Shpëtim Idrizi thirrje “rilindasve të kuq”: Mos bëni të njëjtin gabim për 75 vjet se mërzitet kryeministri grek (film)

Në promovimin e librit "Shtegtim nëpër Shqipërinë e Jugut: Çamëria", të autorit Ibrahim Daut Hoxha, kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi i bëri thirrje për pashallarët...

Shpëtim Idrizi: Ka pretendime të rrezikshme që i synon nga censusi në Shqipëri (film)

I ftuar në studion e emisionit “Top Talk” të gazetarit Denis Dyrnjaja ishte Kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi. Ai ngriti shqetësimin se me projektligjin...

Çamëria nuk harron!/ Përkujtohet sot “Kongresi Antifashist Çam” (film)

Shoqata Patriotike "Çamëria" përkujton “Kongresin Antifashist Çam”, i cili dëshmon pozicionin e qartë të shqiptarëve të Çamërisë përkrah forcave të rezistencës antifashiste në Luftën...

Latest news

Vritet biznesmeni i fuqishëm në San Torini, autorët e djegin të gjallë në dhomën e hotelit

Një nga biznesmenët e njohur në fushën e hotelerisë në San Torini është gjetur i vdekur ditën e sotme. Biznesmeni u gjet i djegur...

Aksident i rëndë, makina përplas çiklomotorrin në Fushë Krujë

Një aksident i rëndë ka ndodhur në rrugën rurale Fushë Krujë-Mazhë, ku një makinë ka goditur një ciklomotorr. Drejtuesi Besnik Masha është plagosur rëndë...

Meta letër Manastirliut për situatën e COVID-19: Fusni testet e shpejta e hapni spitalet rajonale

Presidenti i Republikës, Ilir Meta i është drejtuar me një letër ministres së Shëndetësisë Ogerta Manastirliu,  për situatën e koronavirusit në vend. Propozimet që  duhet...

Basha mesazh ngushëllimi për Beqir Arifajn: Punoi për Shqipërinë e zhvilluar e demokratike

Lideri i opozitës Lulzim Basha, ka reaguar me një mesazh ngushëllues për ndarjen nga jeta të ish-kryetarit të Bashkisë Pukë, Beqir Arifaj, për shkak...

Vrasja e shkencëtarit iranian, ministri i Jashtëm drejton gishtin nga Izraeli

Ministri i Jashtëm iranian është shprehur se armiku i Iranit, Izraeli ka të ngjarë të ketë qenë i përfshirë në vrasjen e shkencëtarit të...
- Advertisement -