- Advertisement -

TAG

papunesia

Të dhënat e INSTAT: Papunësia është më e ulët tek ata me arsim 8-9 vjeçar!

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikush që ka vetëm arsim 8-9...

Kriza ekonomike, Basha: Punësimi mbetet prioriteti im kryesor

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha është ndalur tek situata ekonomike në vend, ku sipas tij, 5 muja pas mbylljes nga pandemia, është fakt që...

La Reppublica: Kryeministri shqiptar tashmë (një artist) i gjithëpushtetshëm

Gazeta italiane “La Repubblica”, i ka kushtuar një artikull qeverisjes së Edi Ramës, ku shkruan se si kryeministri shqiptar tashmë është bërë (një artist)...

Papunësia e ngordh shoqërinë më shumë se virusi. Po deshe vetëm bukë, do hash vetëm m…

Nga Dritan Shano Papunësia e vdes shoqërinë më shumë se çdo virus, pavarësisht fantazisë apokaliptike të infeksionistëve, virologëve dhe epidemiologëve. Çdo ditë që kalon po bëhet...

Studimi/ Një të riu në Ballkanin Perëndimor i duhet 2 vite për të gjetur një punë

Statistikat tregojnë se më shumë se 700.000 vende të reja pune janë krijuar në 7 vitet e fundit në Ballkanin Perëndimor, por vetëm 4.3%...

Bie papunësia/ I gjithë fisi i Ulsi Manjës drejtora në shtet

Ligjvënësi më i dalluar i Rilindjes, Ulsi Manja është një njeri me zemër të madhe, kurse nuk ka lënë njeri të fisit të tij...

Basha: Rama, hajdut psiqik që premtoi 300 mijë vende pune por përzuri shqiptarët nga vendi (film)

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një video-mesazh të postuar në rrjete sociale ka kujtuar premtimin që kryeministri Rama ka bërë kur erdhi...

Emigrantët- Ramës: Ja 300 mijë vendet e punës që premtove (film)

Disa emigrantë shqiptarë përmes një videoje mjaft ironike i kanë kujtuar kryeministrit Edi Rama premtimet për 300 mijë vendet e punës. Ata kanë filmuar veten...

Kriza e call center, fillon të rritet numri i të rinjve shqiptarë të papunë

Të rinjtë e papunë, nga mosha 15-29 vjeç shënuan rritje për herë të parë pas gati dy vitesh në tremujorin e dytë të vitit...

Sondazhi/ Shqipëria e dyta në botë. 56% e popullsisë do të emigrojë

Më shumë se gjysma e shqiptarëve duan të ikin nga Shqipëria. Ky është rezultati i një sondazhi të realizuar nga Gallup.  Sipas sondazhit, shtetasit me...

Latest news

Shqipëria shpalli “non grata” diplomatin, reagon Rusia: Tirana bëri 2 shkelje

Shqipëria shpalli sot “non grata” dhe dëboi diplomatin rus, Alexey Krivosheev. Ambasada ruse në Tiranë ka reaguar pas dëbimit të diplomatit me argumentin se shkeli...

Shitja e detit/ Berisha: Grekët duhet t’i ngrenë monument Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha, komentoi në "Çim Peka LIVE" edhe marrëveshjen për zgjerimin e Greqisë në ujërat territorialë të Shqipërisë. I pyetur se si ka mundësi...

Përfshihet nga zjarri pallati në Tiranë, alarmohen banorët (film)

Një apartament në katin e katërt të një pallati në zonën e Astirit është përfshirë nga flakët mbrëmjen e sotme në Tiranë. Burime nga zjarrfikësja...

15 viktima dhe 356 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 1.906 teste, prej të cilave 356...

Greqia dyfishon kufirin detar, Idrizi: Keqardhje që bifteku i ministrave në Dubai u komentua më shumë

Kreu i PDIU, Shpëtim Idrizi e ka cilësuar të djeshmen një ditë të errë për Shqipërinë, pasi Parlamenti grek miratoi projekt-ligjin për zgjerimin nga...
- Advertisement -