Papunësia e ngordh shoqërinë më shumë se virusi. Po deshe vetëm bukë, do hash vetëm m…

Duhet të lëçisni

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...

Nuk ka qetësi te Barcelona, arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Klubi katalunjas është tronditur sërish paraditen e së hënës, kur ish-presidenti Josep Maria Bartomeu është arrestuar në vazhdën e hetimeve të skandalit që tashmë...

Kreu i KQZ Ilirjan Celibashi thirrje partive: Dorëzoni brenda afateve dokumentacionin e kandidimit

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi iu ka bërë thirrje partive të dorëzojnë brenda afateve dhe të mos e lënë për në...

Nga Dritan Shano

Papunësia e vdes shoqërinë më shumë se çdo virus, pavarësisht fantazisë apokaliptike të infeksionistëve, virologëve dhe epidemiologëve.

Çdo ditë që kalon po bëhet e qartë se shqiptarët u detyruan të kryenin vetëvrasje ekonomike dhe sociale bazuar në modele dhe informacione të pasakta, të pavërteta dhe të pasinqerta me paramendim.

Qeveria i mbylli brenda shqiptarët dhe i detyroi të harxhonin dhe ato lekë që kishin kursyer për vete, dhe nuk i ktheu atyre lekët qe u kishte marrë, dhe u merr si taksa e tatime, por edhe si borxh publik. Përkundrazi, i talli njerëzit me proçedura, me aplikacione dhe çdo vonesë të mundshme duke e nxitur papunësinë, jo duke ruajtur punësimin. Dhe ato pak lekë që premtoi se do jepte, akoma nuk kanë arritur në xhepat e njerëzve që humbën punën nga strategjia e frikës dhe terrorit që ndoqi e po ndjek qeveria.

Duhet të kishte ndodhur e kundërta. Natyrisht, kjo sjellje prej pengmarrësi e qeverisë gjen mbështetës tek ata njerëz që e dinë që po vidhen, por thonë s’ka gjë se po vidhet edhe komshiu, bile janë të kënaqur po të vidhet fqinji në fillim dhe pastaj ata vetë. Mik i dashur, në jetën tënde po deshe vetëm bukë, do hash vetëm mut.

* në foto është “zyra e supës” ku një radhë e madhe amerikanësh ushqeheshin prej dorës së Al Capone-s, në kohën e Depresionit të Madh në USA 1930; ndryshimi me tani është se në vend të Al Capone-s do kemi qeverinë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Rama takon përfaqësuesit e lartë të BE në Bruksel

Kryeministrti Edi Rama ndodhet sot në Bruksel, në kuadër të Këshillit të 11-të Stabilizim Asocimit. Përmes disa fotove të publikuara në rrjetet sociale, Rama...

Plagoset një minator në galeritë e Bulqizës, dërgohet me urgjencë në spital

Një minator ka mbetur i plagosur paraditen e sotme në një nga galeritë e Bulqizës. Mësohet se ai është Agron Gjeta i moshës 55-vjeç. Gjeta...

Nuk ka qetësi te Barcelona, arrestohet ish-presidenti Bartomeu

Klubi katalunjas është tronditur sërish paraditen e së hënës, kur ish-presidenti Josep Maria Bartomeu është arrestuar në vazhdën e hetimeve të skandalit që tashmë...

Kreu i KQZ Ilirjan Celibashi thirrje partive: Dorëzoni brenda afateve dokumentacionin e kandidimit

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi iu ka bërë thirrje partive të dorëzojnë brenda afateve dhe të mos e lënë për në...

Shkon në dy numri viktimave nga aksidenti në Fier, arrestohet drejtuesi i Benzit

Ka shkuar në dy numri i viktimave nga aksidenti i djeshëm në Fier ku si pasojë ka humbur jetën në vend 18 vjeçari  Ermir...