Papunësia e ngordh shoqërinë më shumë se virusi. Po deshe vetëm bukë, do hash vetëm m…

Duhet të lëçisni

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (Film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Nga Dritan Shano

Papunësia e vdes shoqërinë më shumë se çdo virus, pavarësisht fantazisë apokaliptike të infeksionistëve, virologëve dhe epidemiologëve.

Çdo ditë që kalon po bëhet e qartë se shqiptarët u detyruan të kryenin vetëvrasje ekonomike dhe sociale bazuar në modele dhe informacione të pasakta, të pavërteta dhe të pasinqerta me paramendim.

Qeveria i mbylli brenda shqiptarët dhe i detyroi të harxhonin dhe ato lekë që kishin kursyer për vete, dhe nuk i ktheu atyre lekët qe u kishte marrë, dhe u merr si taksa e tatime, por edhe si borxh publik. Përkundrazi, i talli njerëzit me proçedura, me aplikacione dhe çdo vonesë të mundshme duke e nxitur papunësinë, jo duke ruajtur punësimin. Dhe ato pak lekë që premtoi se do jepte, akoma nuk kanë arritur në xhepat e njerëzve që humbën punën nga strategjia e frikës dhe terrorit që ndoqi e po ndjek qeveria.

Duhet të kishte ndodhur e kundërta. Natyrisht, kjo sjellje prej pengmarrësi e qeverisë gjen mbështetës tek ata njerëz që e dinë që po vidhen, por thonë s’ka gjë se po vidhet edhe komshiu, bile janë të kënaqur po të vidhet fqinji në fillim dhe pastaj ata vetë. Mik i dashur, në jetën tënde po deshe vetëm bukë, do hash vetëm mut.

* në foto është “zyra e supës” ku një radhë e madhe amerikanësh ushqeheshin prej dorës së Al Capone-s, në kohën e Depresionit të Madh në USA 1930; ndryshimi me tani është se në vend të Al Capone-s do kemi qeverinë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (Film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Çamëria frymon në Tetovë (Foto)

Tetova sot u gdhi e mbushur me pankartat Java e Çamërisë, nga 21-27 Qershor në Maqedoninë e Veriut po zhvillohen aktivitetet për Çamërinë. Ashtu si...