- Advertisement -

TAG

Maqedoni

Viktimat hebraike të holokaustit në Maqedoni/ Shqiptarët nuk dorëzuan asnjë, serbët dhe sllavo-maqedonët i prenë në besë

Shkruan Fahri Xharra* Shqiptarët e Maqedonisë duhet të kenë krenarinë kombëtare që nuk i kanë duart e njollosura si të tjerët me grumbullimin e hebrenjve...

Një shqiptar në krye të Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi rizgjidhet për 4 vitet e ardhshme

Talat Xhaferi është rizgjedhur edhe njëherë në krye të Kuvendit të Maqedonisë së Veriut. Lajmi është bërë i ditur nga mediat vendase, që njoftojnë se...

Koronavirusi në Maqedoni/ Asnjë viktimë nga Covid në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut nuk është shënuar asnjë viktimë nga Covid-19. Autoritetet Maqedonase raportuan se gjatë ditës së fundit janë...

Shans për kryeministër shqiptar në RMV? Podgorica: Pozita të barabarta me maqedonasit

Analisti Gëzim Podgorica në “Abc e mëngjesit” foli për situatën zgjedhore në Maqedoninë e Veriut. Ai u shpreh se Bashkimi Demokratik për Integrimin është konsumuar,...

Kohë më parë deputetja Mesila Doda i replikonte Mukit: “Për Iliridën nuk më ndalojnë të flas sllavët, e as dhëndurët e sllavëve”

Kohë mëparë deputetja e parlamentit të Shqipërisë Mesila Doda deklaronte se Maqedoninë nuk e njeh si shtet dhe nëse dikush i thotë FYROM apo...

Ndihen lëkundje tërmeti afër Peshkopisë, ja sa ishte magnituda

Një tërmet me magnitudë 3.4 ka rënë para pak minutash në Maqedoni 9 kilometra lart qytetit të Peshkopisë. Sipas EMSC ka qenë në një thellësi...

Gjendet i vrarë në makinë shoferi i ish-zëvedëskryeministrit maqedonas

Është gjendur i vrarë me armë zjarri trupi i shtetasit Fatmir Tahiri në afërsi të shtëpisë së tij në Tetovë. Mësohet se ky shtetas ishte...

Greqia në zgjedhje/ Mitsotakis i premton elektoratit: Do të vendos veton për Shqipërinë

Greqia e cila ndodhet në ditët e fundit të fushatës elektorale, kryetar i partisë Demokracia e Re, Kyriakos Mitsotakis, i premton elektoratit se nëse...

Loiseau, kundër hapjes së negociatave Shqipërisë: Do e bllokojmë si atëherë kur isha unë ministre

Ish-Ministrja franceze për Çështjet e Europës, Nathalie Loiseau është shprehur se hapja e negociatave për Shqipërinë dhe për Maqedonin e Veriut është një veprim i...

Vdekja tragjike e 18-vjeçarit në Tetovë, dalin detajet e reja

Një 18 vjeçar ka humbur jetën ditën e djeshme në një aksident tragjik në Tetovë. Në aksidentin tragjik janë plagosur edhe katër persona të tjerë. "Aksidenti...

Latest news

Ndryshon ora policore, Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton masat e reja

Manastirliu: Viti i fundit ka qenë një vit mjaft sfidues për shoqërinë dhe sistemin shëndetësor. Vlerësojmë që këshillat e Komitetit të Ekspertëve kanë qënë...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Qyteti që nuk buzëqesh

Nga Jona Koprencka Në vitin 2009 nisa studimet e larta pranë universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Kujtoj ende se si gumëzhinte nga zërat dhe lëvizjet...

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...
- Advertisement -