- Advertisement -

TAG

Luljeta Progni

Profesionistë të fushave të ndryshme në mbarë globin. Shqipëria që mund të kishim ose Shqipëria që kemi humbur (film)

Mjekë, infermierë, biologë, profesorë, studiues e shkenctarë shqiptarë të suksesshëm, shpërndarë në mbarë globin. Disa prej tyre janë thirrur këto kohë për të treguar më...

Korrupsion, skandale seksuale dhe presione/ Çfarë festojnë mësuesit sot (film)

Nisi sot në "Abc News" emisioni "Vetting" i gazetares Luljeta Progni. Në edicionin e parë, këtë 7 mars, edicioni pati në fokus mësuesit në...

Nana Zoja kalon n’jetën e amshume

Nga Jozef Radi Largimi nga jeta i nji zonjë të quejtun Zoje Progni, s’asht thjesht humbje për të dashtunit e saj, po për të gjithë...

U prenë në besë! E verteta e rrëzimit të pallateve në Thumanë (film)

A mund të shmangej humbja e jetëve nga tërmeti i 26 nëntorit në pallatet e Thumanës? Pyetje e diskutuar shpesh këto kohë dhe për...

Letër bijës 6-vjeçare: Lidja ime e vogël, i kam para sysh lotët e tu…

Para pushkatimit/ Hilmi Hysi i shkruan letër bijës së tij ku i lë amanetet e fundit: "Tani që të shkruaj të shoh sikur të kam përpara; shoh...

“Nëna ime, fytyra e armikut të popullit”/ Një rrëfim tronditës, nga Shqipëria komuniste

M'u shfaq sapo çela sytë në këtë botë. Ishte imazhi i parë që m'u përvijua. Më puthi e para, më ledhatoi, më mësoi të...

Dy dhjetorët dhe politika

Nga Luljeta Progni Lëvizja studentore e këtij dhjetori është pa asnjë dyshim, lëvizja më e rëndësishme studentore pas asaj të dhjetorit të vitit 1990. Në këto...

E qau pa lot…

Nga Alma Nikolli Në mesditën e një prej këtyre ditëve të shkuara, ashtu “dhunshëm”, siç të imponohen videot e një faqeje facebook-u që s’e ke...

“Të marrësh jetën apo vdekjen me duart e tua”, jeta e Azizit mes urisë, dizanterisë e një drite kandili…

Nga Elsa Vorfi “Nuk e dinim në po merrnim jetën apo vdekjen me duart tona”, shprehet Azizi, një prej të mbijetuarve nga vuajtjet nëpër kampet...

“Azizi”, një histori e dhimbshme mbijetese…

Nga Kujtim Xhaja E enjte… ora 17:00… Një nga rrugët më të populluara të Tiranës, e ashtuquajtura pedonale, “gumëzhinte” nga një turmë njerëzish, të cilët ishin...

Latest news

Votimi elektronik, Celibashi: Do hetojmë kush ka vendosur gishtin më shumë se një herë

Komisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi dhe nënkomisionerja Lealba Pelinku ishin sot në Lundër për të inspektuar transferimin e të dhënave nga aparaturat e...

Kroacia ndan për Kosovën 10.000 vaksina kundër COVID-19

Ministri i Jashtëm kroat, Gordan Gërliq Radman ka njoftuar se Kroacia ka ndarë për Kosovën 10,000 vaksina kundër koronavirusit. Ai i ka bërë këto...

Komisioni e thirri sot në seancë dëgjimore, Meta: Kam axhendë të planifikuar, gati të vij më 10 maj

Presidenti Ilir Meta nuk do të jetë sot në seancën dëgjimore të komisionit të ligjeve ku do të shqyrtohet kërkesa e deputetëve të PS...

Braktisi emisionin në Top Channel, Shabani: Transparencë për pagesat nga 10 mijë apo 25 mijë euro për emisionet në televizionet private

Endri Shabani, drejtues i Nismës Thurje, mbrëmë braktisi emisionin e Eni Vasilit “Open” në Top Chanel, pasi kjo e fundit e ndërpreu gjatë ligjërimit...

Shkarkimi i Metës, mblidhet sërish sot në orën 11:00 Komisioni i Ligjeve

Presidenti Ilir Meta është thirrur sërish sot nga Komisioni i Ligjeve për të dhënë shpjegimet e tij në lidhje me kerkesen e maxhorancës për...
- Advertisement -