Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Mero Baze, dashnor i pederastisë politike me Edi Ramën

Nga 27.al 0

Nga Arben Llalla

Në qoftë se në politikën shqiptare dëshiron të dish, kur i ke punët mirë, mjafton të lexosh Mero Bazen. Po të sulmoi vemja, je në rrugën e duhur, po të lëvdoi duhet të kesh hall të madh.

Ky është testi më banal që duhet të bëjë një politikan, organizatë apo forcë politike shqiptare. Njeriu që fallsifikoi dokumentat e divorcit për Edi Ramën, që ia mbushi mendjen gjithë dynjasë se mohoi të birin, sot i shërben në bythëlëpirje rilindasit. Janë të dy aq perversë në shije, sa mund ta kapërdijnë edhe këtë mutsihane. Marrëdhënia mes tyre prej kohësh i ngjan një “pederastie” mediatiko-politike që të hap barkun.

Së fundmi, Mero Baze na është mërzitur përse PDIU e Shpëtim Idrizit ka bërë një deklaratë për dygjuhësinë e tabelave orientuese në Jug të Shqipërisë. Sipas tij, kjo deklaratë nxit urrejtjen ndaj grekëve, sepse tabelat janë detyrim për zonat minoritare, siç është Finiqi.

E para, Mero “nacionalisti” që e ka patur me të madh “anti-greqizmin”, sa na thoshte që është i skeduar në Athinë, tani na doli se e ka prekur në zemër “urrejtja” ndaj grekofonëve.

E dyta, PDIU dhe Shpëtim Idrizi nuk është kundër dygjuhësisë, por faktit që në këto tabela gjuha shqipe duket sikur është gjuhë e pakicës etnike në Jug.

E treta, Narta mos është gjë zonë minoritare, meqë tabela që të uron mirëseardhjen është edhe në greqisht?

E katërta, përse në Kakodhiqi të Delvinës tabelat janë vetëm në greqisht dhe shqipja nuk duket asgjëkundi?

E pesta, përse të shtunën në mbrëmje ndërmori një aksion që policia të hiqte tabelat e Finiqit? Policia e Shqipërisë merr urdhëra nga Shpëtim Idrizi apo Edi Rama?

E fundit, është vetë Mero Baze. Mund të thuash shumë për të, por nuk e quan dot të trashë. Përherë nxjerr krye mençuria e tij malinje. Por, kësaj here në sulmin që ndërmori ndaj Shpëtim Idrizit, të vetmin argument politik që pati ishte ai i festimlatove dhe vjellavrerësve rilindas të rrjeteve sociale. Ai thotë se meqë PDIU është në opozitë, Shpëtim Idrizi është një me Vangjel Dulen.

Po mirë, nëse PDIU do të ishte tek aleanca e majtë e Rilindjes, siç kanë bërë ca “çamë” të tjerë, i bie që të jenë aleatë me partinë MEGA të Kiço Kristos? Ky i fundit, nëse do të kishte ligjzbatim duhej të ishte në burg, jo në aleancë me Edi Ramën, sepse përfaqëson në Jugun e Shqipërisë terroristët e nazistëve të Greqisë.

Prandaj, logjika e Meros fut ujë dhe kjo nuk kishte ndodhur qysh në vitin 1992, kur ishte fuks i Bashkim Gazidedes.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej