- Advertisement -

TAG

arben llalla

Mitet e festës kombëtare greke të 25 Marsit 1821

Nga Arben Llalla* Çdo 25 mars Greqia organizon paradë ushtarake dhe parakalim të nxënësve të shkollave, ku bien në sy vajzat me funde të shkurtra....

Arvanitët janë vendas dhe themeluan Greqinë e Re

Nga Ejup Shabani Në kuadër të festës së 7 Marsit, ditës së hapjes së shkollës së parë shqipe, në Qendrën e Kulturës në Kërçovë “Koço...

Lali Fiku t’i vijë anash PDIU-së

Nga Arben Llalla Që Edi Rama të qëndronte në pushtet edhe katër vjet, në vitin e fundit të mandatit të parë bëri një pakt të...

Zari vogël që sillet në brekët e Edi Ramës

Nga Arben Llalla Qentë e racës “pekinez” vuajnë nga fiksim; ata mendojnë se janë pit bull dhe u sulën të gjithë njerëzve. Si këta qen ngjajnë...

Shkrimtari grek: Grekët e sotëm nuk kanë lidhje me Greqinë e lashtë, janë një mishmash

Në Maj të vitit 2012 shkrimtari grek Dimitris Epikouris në një shkrim të tij për grekët do të shkruante: “Greqia moderne nuk ka asnjë...

Si u bënë shqiptarët e Dropullit grekë, rasti i Vasil Zotos-Molosos

Nga Arben Llalla Asimilimi i shqiptarëve ortodoksë në grekë, por edhe në sllavë lidhet me dhunën fetare, e cila ka ndikuar si faktor kryesor në...

Çamët, jo si grekët, luftuan pushtuesin

Nga Arben Llalla Shumica dërrmuese e popullsisë shqiptare në Çamëri përkrahu forcat e majta të rreshtuara në ushtrinë partizane EAM-ELAS. Kjo përkrahje lidhej edhe me...

Çamët bashkëpunëtorë të nazistëve? Libri i ushtarakut grek gënjen qysh në kopertinë

Nga Arben Llalla Libri i sapo dalë në qarkullim në Greqi flet për çamët që gjoja paskan qenë bashkëpunëtorë të gjermanëve. Por, qysh në kopertinë...

Dardha, aty ku dështoi asimilimi

Dardha është një fshat turistik që i përket rrethit të Korçës. Një fshat që është themeluar nga familjet rebele gjatë kohës së Perandorisë Osmane...

Edi Rama shkoi për vaksinën në SHBA apo për të takuar lobin ekstremist grek?

Nga Arben Llalla U nis për në Shtetet e Bashkuara, sepse premtoi që do të shkonte të gjente vaksinën e COVID-19. Por, në fakt është...

Latest news

Droga në Durrës/ Lala: Lidhje me politikën, po shpëtohen peshqit e mëdhenj

Gazetarja Klodiana Lala hodhi akuza ndaj Policisë së Shtetit dhe foli për zyrtarë të inkriminuar, lidhur me drogën e kapur në portin e Durrësit,...

Berisha: Rama do të arratiset në Beograd më 26 prill, do të kërkojë azil politik

Ish-kryeministri Sali Berisha deklaroi nga studioja e “Zgjedhje 2021” në “Vizion Plus” se më 26 prill kreu i qeverisë, Edi Rama, do të arratiset...

Investigimi i Guardian: Si e lejoi Facebook qeverinë shqiptare të shtrembërojë diskursin politik

Një investigim i bërë nga britanikja “The Guardian” ka ekspozuar sesi gjiganti i rrjeteve sociale Facebook ka lejuar politikën ne vende të pazhvilluara që...

Kosova pritet të sigurojë mbi 100,000 doza të vaksinës së prodhuar nga Pfizer/BioNTech

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në fund të qershorit. Lajmi u bë i ditur nga programi COVAX i...

Denincimi i qytetarit: Në rrugën Dhorkë Orgocka po kryhen arnime për fushatë elektorale (Film)

Një tjetër denoncim është bërë nga qytetarët për rrugën Dhorkë Orgocka, pasi Bashkia përdor fushatën elektorale për të kryer riparimin e Rrugës. Nga videoja e...
- Advertisement -