Komunistët/ Plas sherri mes Enkel Demit dhe Eduard Shalsit në studion e ABC News (film)

Duhet të lëçisni

Suedia befason sërish: Asnjë izolim, edhe ata mbi moshën 70-vjeçare të mos izolohen

Derisa vendet e tjera evropiane po shtrëngojnë masat kufizuese, për shkak të rritjes së numrit të njerëzve të infektuar me COVID-19, Suedia ka porositur...

Robt’ ku t’i kesh Rama!

Nga Elona Caslli Rama, u përballa me policët e tu sot tek Liceu Artistik. Fiilimisht nga makina më thanë të vija maskën. U thashë natën...

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Ka përfunduar në një përplasje të fortë debati në “Abc-ja e mëngjesit” mes moderatorit Enkel Demi dhe ministrit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes, Eduard Shalsit.

Nisma e qeverisë për operacionin “Forca e Ligjit” është kundërshtuar nga Demi, i cili i përmendi ministrit se janë 24 shoqata që e konsiderojnë këtë si shkelje të të drejtave të njeriut.

“Policia po sillet si në kohën e shokut Enver që i jep të drejtën të kontrollojë në emër të popullit në orën 03.00 të mëngjesit”, tha moderatori, ndërsa më tej nuk hezitoi t’i përmendë ministrit edhe Kongresin e PS, ku kryeministri Rama puthi në ballë, veteranin Zeqiri Mero, i cili ka dhënë dënime me vdekje në diktaturë.

Pjesë nga debati në studio:

Eduard Shalsi: Qëllimi dhe synimi i kësaj nisme debatohet jeni dakord apo nuk jeni dakord.

Enkel Demi: Nuk jemi pra.

Eduard Shalsi: Pra ju nuk jeni dakord që të gjithë të dënuarve edhe pse kemi gazetarët që kanë akuzuar rëndë Edi Ramën dhe qeverinë për lidhje me krimin e organizuar. Kemi gazetarë që na kanë akuzuar rëndë madje se jemi shfaqur me personazhe të dënuar në burg.

Enkel Demi: Po ka fotografi…

Eduard Shalsi: Tani, ne po tregojmë që këta njerëz të deklarojnë pasuritë që kanë sepse kolegët e tu kanë dalë dhe kanë thënë që mbrapa x biznesi ke një të tillë. Morëm listëne  personave të dënuar dhe e filluam me një strukturë sociale, që është diskutuar me partnerë shumë seriozë. Nuk ëhstë një shpikje shqiptare.

Enkel Demi: E keni diskurusin shumë gabim…

Eduard Shalsi: Unë nuk i lejoj vetes t’ju them ju që e keni shumë gabim, ndërsa ju merrni përsipër…

Enkel Demi: E keni diskursin gabim kur thoni që ‘ju nuk doni që këta të hetohen’.

Eduard Shalsi: Jo nuk thashë që nuk doni.

Enkel Demi: Nuk është kjo, ajo që po thuhet nga mëngjesi deri në darkë është keni një ligj anti mafia, pse nuke  zbatoni. Këta njerëz të cilët po e kundërshtojnë, ju përmeda 24 organizata joqeveritare, thonë që po shkelni të drejtat e njeriut. Nëse shkelen të drejtat e njeriut. Hiqeni dhe institucinin e avokatit dhe vazhdoni.

Eduard Shalsi: I keni lejuar vetes si media të akuzoni për lidhje me krimin.

Enkel Demi: Nuk kemi akzuzra, ju kemi treguar që keni, deputetë, kryetarë bashkie, ministra të përzier. Ju keni thënë   që këta nuk i arrestojmë dot.

Eduard Shalsi: Po ju them, kompetenca në një cështje do të thotë që të paktën ta njohësh thelbin e problemit. Ka një paradoks të madh në momëentin që akuzohet për lidhjet me një person. Jemi konsultuar me partnerët italianë. Pjesa e ekspertëve izraelitë na kanë dhënë një pkstë të tillë. Shoqatat kanë roline  tyre.

Enkel Demi: Policia po sillet si në kohën e shokut Enver që i jep të drjetën të kontrollojë në emër të popullit në orën 3.00

Eduard Shalsi: Këto paralelizma i bëni ju

Enkel Demi: Këto paralelizma shkojnë me PS se ish komunistë jeni. Ju keni Gramoz Ruçin kryetar Kuvendi pse mos ta bëjmë këtë paralelizëm.

Eduard Shalsi: Ju keni Kastriot Islamin

Enkel Demi: Unë me Kastriot Islamin? Nuk kam lidhje fare. Unë thashë që kryetari i Kuvendit është Gramoz Ruçi.

Eduard Shalsi: Kryetari i opozitës ka qenë Sali Berisha, do hapim një debat të tillë. Ne jemi një brez që i kemi kaluar …

Enkel Demi: I kemi kaluar aq mirë sa 100 vjeçari i Rilindjes është terrorist dhe puthet nga kryetari i partisë tënd enë ballë, shoku Mero. Simboli i Kongresit pa numër të Rilindjes është 100-vjecari që e puthi në ballë kryetari dhe shpërndan foton.

Eduard Shalsi: Pse e banalizoni?

/ABC News/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Suedia befason sërish: Asnjë izolim, edhe ata mbi moshën 70-vjeçare të mos izolohen

Derisa vendet e tjera evropiane po shtrëngojnë masat kufizuese, për shkak të rritjes së numrit të njerëzve të infektuar me COVID-19, Suedia ka porositur...

Robt’ ku t’i kesh Rama!

Nga Elona Caslli Rama, u përballa me policët e tu sot tek Liceu Artistik. Fiilimisht nga makina më thanë të vija maskën. U thashë natën...

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...