Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Fitojnë amerikanët me Grenell, humb linja gjermane e Merkel. Rrëzohet qeveria e Albin Kurtit

Nga 27.al 0

Parlamenti i Kosovës, pas një seance të gjatë, ka rrëzuar sot qeverinë Kurti. Me 117 deputetë në sallë, 82 vota pro, 32 kundër dhe 1 abstenim, kjo qeveri e humbi legjitimitetin.

Albin Kurti drejtoi qeverinë më jetëshkurtër në Kosovë, për vetëm 51 ditë.

Mocionin për rrëzimin e Kurtit e nisi Lidhja Demokratike e Kosovës, me të cilën Lëvizja Vetëvendosje ishte në koalicion qeverisës. Rrëzimin e Albin Kurtit amerikanët e mbështetën haptas, ndërsa Angela Merkel, megjithëse në karantinë e telefonoi kryeministrin për t’i dhënë mbështetje.

LDK-ja e prishi koalicionin, pasi Kurti shkarkoi pa paralajmërim ministrin e Punëve të Brendshme, Agim Veliu.

Tani, u hap udha heqjes së plotë së taksës me Serbinë, por mbi të gjitha e idesë së zezë së shkëmbimit të territoreve që e do aq shumë Hashim Thaçi, Edi Rama dhe kanakari i tyre Baton Haxhiu.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej