Dardha, aty ku dështoi asimilimi

Duhet të lëçisni

Florian Marku bën krenar shqiptarët, mposht Maxim Prodan dhe i rrëmben titullin (Film)

Florian Marku ka mbajtur premtimin duke mposhtur të pamposhturi Maxim Prodan në Tottenham. https://youtu.be/ZlIMlJ1hhGE

Elon Musk dhe Grimes i japin fund lidhjes 3 vjeçare

Elon Musk dhe partnerja e tij Grimes janë ndarë pas 3 vitesh së bashku. Themeluesi i SpaceX konfirmoi se ai dhe këngëtarja kanadeze janë “gjysmë...

“Nuk na vendos dot në rresht”, Berisha dhe militanti demokrat mesazh Yuri Kim

“Do doja t’i kujtoja cilitdo që më 6 maj 1919, kur pjesa tjetër e botës donte që Shqipëria të zhdukej, Shtetet e Bashkuara, Presidenti...

Evi Kokalari shfaqet krah Berishës: Bashës I ka ngelur në dorë vetëm logo dhe vula, tjerët janë këtu me ne

Evi Kokalari Kjo është arsyeja përse jam këtu. Po përpiqem të fus idetë e partisë Republikane në SHBA tek partia Demokratike shqiptare. E kam vënë...

Dardha është një fshat turistik që i përket rrethit të Korçës. Një fshat që është themeluar nga familjet rebele gjatë kohës së Perandorisë Osmane nga trevat e ndryshme shqiptare si Çamëria, Voskopoja, Lerishtë, Linotopi e të tjerë. Aty nga viti 1768 në këtë fshat shqiptar ortodoks kisha hapi një shkollë në gjuhën greke, por megjithë përpjekjet për asimilimm me dardharët nuk patën sukses. Shkolla e parë në gjuhën shqipe u hap më 1917.

Gjatë periudhave të ndryshme janë bërë përpjekje si nga Bullgaria, ashtu edhe nga Greqia për të treguar se dardharët janë me origjinë bullgare a greke, por këtij qëllimi dashakeqës nuk ia kanë arritur deri më sot, falë ruajtjes me fanatizëm të dokeve e shqiptarisë.

Zakonisht fshatarët e Dardhës gjatë periudhës osmane merreshin me prerjen e druve, pra druvarë dhe me themelimin e shtetit shqiptarë një pjesë tyre emigruan në SHBA duke sjellë të holla për familjarët e tyre. Dardharët kanë dhënë një kontribut të çmuar për shkollën shqipe dhe pavarësinë e Shqipërisë. Shumë nga dardharët ishin anëtarë të klubeve “Drita” e “Bashkimi” të Bukureshtit. Nga ky fshat është shkrimtari dhe politikani i njohur Teodor Laço, si dhe kanë dalë rreth 20 piktorë të njohur. Qeveritë e ndryshme kanë dekoruar rreth 15 dardharë, të cilët kanë punuar e jetuar në SHBA për kontributin e tyre kombëtare.

Fotografitë e mëposhtme i takojnë viteve 1930-1938, të bëra nga fotografi i njohur Thimi Raci (1886-1966). Në këto foto pasqyrohen dasmat e dardharëve, të cilët dallohen qartë veshjet moderne evropiane të atyre viteve. Pas vdekjes familja Raci dorëzoi në Muzeun Kombëtar rreth dy mijë pllaka xhami, si dhe aparatin fotografik të Thimi Racit.

Fotografi Thimi Raci

Thimi Raci profesionin e fotografit e mësoi nga fotografi Perikli Kacauni, i cili pasi emigroi për në SHBA i dhuroi edhe aparatin e tij fotografik. Perikli Kacauni është fotografi i parë shqiptar në SHBA.

1925 1930 dardh 1930 Dardhe 1931, dardh 1934, dasma 1935, Dardha 1935, dasem dardh 1936. dasme dardh Komiteti i shoqerise,DRITA, Bukuresht 1910

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Florian Marku bën krenar shqiptarët, mposht Maxim Prodan dhe i rrëmben titullin (Film)

Florian Marku ka mbajtur premtimin duke mposhtur të pamposhturi Maxim Prodan në Tottenham. https://youtu.be/ZlIMlJ1hhGE

Elon Musk dhe Grimes i japin fund lidhjes 3 vjeçare

Elon Musk dhe partnerja e tij Grimes janë ndarë pas 3 vitesh së bashku. Themeluesi i SpaceX konfirmoi se ai dhe këngëtarja kanadeze janë “gjysmë...

“Nuk na vendos dot në rresht”, Berisha dhe militanti demokrat mesazh Yuri Kim

“Do doja t’i kujtoja cilitdo që më 6 maj 1919, kur pjesa tjetër e botës donte që Shqipëria të zhdukej, Shtetet e Bashkuara, Presidenti...

Evi Kokalari shfaqet krah Berishës: Bashës I ka ngelur në dorë vetëm logo dhe vula, tjerët janë këtu me ne

Evi Kokalari Kjo është arsyeja përse jam këtu. Po përpiqem të fus idetë e partisë Republikane në SHBA tek partia Demokratike shqiptare. E kam vënë...

Tjetër goditje për kriptomonedhat, Kina i shpall plotësisht të paligjshme

Agjencitë qeveritare kineze përfshirë rregullatorin e letrave me vlerë të vendit dhe Bankën Popullore të Kinës (PBOC) thanë në një deklaratë të Premten se...