Basha pas takimit me Varhelyi/ “Zgjidhja e krizës dhe reforma janë dy objektiva madhore të PD-së”

Duhet të lëçisni

Sondazhet që nuk bën Batoni e nxjerrin fituese opozitën, por nuk e masin vjedhjen e votës

Ky është përfundimi sintetik që arrin i mirënjohuri Genc Sejko. Me sarkazmën e tij të rrallë, Genci na rrëfen një të vërtetë të madhe;...

Rrena e Edi Ramës / COVAX do sjellë në muajin shkurt vetëm 3 % të vaksinave (film)

Gazetarja Klodiana Kapo e faktoje.al ka treguar në A-Show me Adi Krastën në Syri TV, lidhur mbi disa kërkesa që u ka dërguar ambasadave...

Xhevahir Zeneli: Në Amerikë punoja roje shkolle, ma vodhën pesë herë brenda javës (film)

Xhevahir Zeneli, aktori i rrallë në një rrëfim për jetën e tij artistike dhe personale, ka treguar për A-Show me gazetarin Adi Krasta, shumë...

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha u shpreh i gatshëm për të zgjidhur krizën politike në vend.

Në një deklaratë për mediat pas takimit me Komisionerin për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, Basha u shpreh se zgjidhja e krizës politike dhe hapja e negociatave janë objektivat kryesorë të PD.

“Zgjidhja e krizës së rëndë politike në Shqipëri arrihet përmes zgjedhjeve të lira nga një reformë zgjedhore dhe hapja e negociatave të anëtarësimit. Këto janë dy objektiva madhorë të PD.

Mikprita ndihmën e BE që mundësoi dialogun politik për reformën zgjedhore jashtë Parlamentit ilegjitim si hapi i parë për të çuar vendin drejt demokracisë reale. Pa ndodhur kjo, pa kthyer legjitimitetin në institucine, asgjë nuk do të bëjë përpara. Nuk do të ketë as zhvillim, as punësim.

Ne jemi të vendosur për t’i dhënë fund krizës politike, dhe jemi të gatshëm të bëjmë gjiithçka, me çdo kosto për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Nuk ka rrugë tjetër përveç zbatimit të 9 kushteve të Bundestagut. Me komisionerin e Zgjerimit fola drejtpërdrejt, pata mundësinë të shihemi në sy dhe të mirëkuptohemi për prioritetet e shqiptarëve”, tha lideri demokrat.

I pyetur nga gazetarët nëse marrëveshja për reformën zgjedhore do të thotë se opozita pranon të shkojë në zgjedhje edhe me Edi Ramën, Basha e mohoi diçka të tillë.

“Edi Rama ka djegur çdo mundësi që të jetë një njeri i besueshëm për të shkuar në zgjedhje të lira. Me Edi Ramën nuk ka zgjedhje të lira dhe të ndershme”, u shpreh Lulzim Basha.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Sondazhet që nuk bën Batoni e nxjerrin fituese opozitën, por nuk e masin vjedhjen e votës

Ky është përfundimi sintetik që arrin i mirënjohuri Genc Sejko. Me sarkazmën e tij të rrallë, Genci na rrëfen një të vërtetë të madhe;...

Rrena e Edi Ramës / COVAX do sjellë në muajin shkurt vetëm 3 % të vaksinave (film)

Gazetarja Klodiana Kapo e faktoje.al ka treguar në A-Show me Adi Krastën në Syri TV, lidhur mbi disa kërkesa që u ka dërguar ambasadave...

Xhevahir Zeneli: Në Amerikë punoja roje shkolle, ma vodhën pesë herë brenda javës (film)

Xhevahir Zeneli, aktori i rrallë në një rrëfim për jetën e tij artistike dhe personale, ka treguar për A-Show me gazetarin Adi Krasta, shumë...

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...