Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Lana dhe Ura e Tabakëve në vitin 1848, piktura të rralla të Shqipërisë

Nga Media 0

Poeti dhe piktori anglez Edward Lear vizitoi Shqipërinë në vitin 1848. Ai shëtiti në thuasje gjithë territorin e vendit duke lënë pas disa piktura që tregojnë një Shqipëri krejt tjetër nga ajo që kemi sot. Pikturat janë postuar në Facebook nga Miklovan Lugaj.

Berat 

Durrës

Fier

Himarë

Gjirokastër

Tiranë

Lumi Vjosa

Shkodër

Zvërnec

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej