Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Vetting-u/ Basha: E votojmë nëse krijohet qeveria teknike dhe ndryshohen 7 ligjet e Reformës në Drejtësi

Nga Skenderi 0

Kryetari i partisë Demokratike Lulzim Basha tha se PD është e gatshme që të votojë Vetting-un nëse ndyshohen 7 ligjet e Reformës në Drejtësi sipas përcaktimeve europiane të Kushtetutës së Shqipërisë.

I pranishëm në çadrën ku po mbahet protesta Basha tha se Rama dhe Meta kanë frikë nga Reforma në Drejtësi.

Nësë Rama dhe Meta nuk tremben nga drejtësia e pa kapur le ti hapin rrugë qeverisë teknike, të ndryshojmë sëbashku 7 ligjet që i bënë përshesh për të kapur drejtësinë dhe ne do të na keni aty”, tha Basha.

Nga drejtësisa e vërtetë dhe vetting-u, vijon Basha, ka frikë Edi Rama, Vangjush Dako dhe bandat e lidhura me to.

Më tej Basha akuzoi qeverinë se sa i përket institucioneve të reja të drejtësisë ata propozuan 29 kanditatë nga 27 që duheshin, dhe këtë ai e quan jo zgjedhje por emërime.

Zgjidhja e vetme sipas Bashës për një drejtësi të pakapur është krijimi i një qeverije teknike dhe më pas korrigjimi i të 7 ligjeve sipas vërejtjeve konsensuale të opozitës.

Gjithashtu Basha tha se askush nuk i beson më gjenjështrat se qeveria e do Reformën në Drejtesë dhe PD nuk e do.

 

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej