Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Thaçi flet pas aktakuzave: S’kam bërë kurrë krime lufte, por do i përgjigjesha njësoj armikut, qoftë ai dhe serb, sllav apo shqiptar…

Nga Ejona 0

Presidenti i Kosovës, ka dalë për herë të parë në një deklaratë për mediat, pas aktakuzave për krime lufte në Kosovë.

Ai ka thënë se nuk i ka bërë kurrë ato, por ka thënë se nëse e kthente kohën pas, do i përgjigjej njejtë armikut, me plumb, qoftë ai serb, sllav apo shqiptar.

“Zemra ime është e lënduar, por jo e thyer, mendja ime është e lënduar, por jo e turbulluar. Gjaku im është i nxehur, është i njetë me gjakun e atyre që më kanë mbështetutr në këtë rrugëtim për liri. Edhe në këtë raste edhe me gjakun e atyre që më kanë paragjykuar. Ndihem sot si asnjëherë më parë krejt i çliruar përballë ballafaqimeve politike. Jemi të gjithë bij e bija të kësaj toke, e duam të gjithë më të mirën për Kosovën. Të tjerë që i kam njohur gjatë rrugëtimin të gjatë, që kur isha djalë lagje që doja të ndryshoja botën, e deri tani me thinja të bardha. Kam menduar për gjyshërit, prindërit dhe fëmijën tim. Ai sot është burrë dhe mund të shohi në sy ata që ngritën procesin për krime lufte. Është e drejtë që duhet të zbardhet çdo akuzë për krime lufte, për këdo dhe kudo që kanë ndodhur. Bashkëluftëtërt e mi i kanë sfida shumë fabrikime të ulëta, dhe kanë triumfuar. Njejtë do të jetë edhe për mua dhe nga vëllau im nga gjaku i luftës. Krime lufte s’kam bërë asnjëherë, edhe po të ktheja kohën mbrapa në kohën e Millosheviçit, do të bëja të njejtën gjë. Do t’i përgjigjesha me plumb armikut, qoftë ai serb, sllav apo shqiptar. Për atë gjykatë unë kam dhënë mbështetjen time politike.

Vendimi im asokohe ishte strategjik, për të mirën e Kosovës, dhe jo për përfitimet e mia personale. Por nga ana tjetër dikush duhet të bëjë bilancin e gjykimeve për krime lufte në Kosovë.

Ja ku jemi sot. Serbia ecën në rrugën e negocimeve, ndërsa Kosova nuk e gëzon të drejtën e lëvizjes së lirë për qytetarët. Unë nuk shoh ndonjë komplot kundër kosovës, por është e qartë ndasia mes Kosovës dhe serbisë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej