Thaçi flet pas aktakuzave: S’kam bërë kurrë krime lufte, por do i përgjigjesha njësoj armikut, qoftë ai dhe serb, sllav apo shqiptar…

Duhet të lëçisni

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Presidenti i Kosovës, ka dalë për herë të parë në një deklaratë për mediat, pas aktakuzave për krime lufte në Kosovë.

Ai ka thënë se nuk i ka bërë kurrë ato, por ka thënë se nëse e kthente kohën pas, do i përgjigjej njejtë armikut, me plumb, qoftë ai serb, sllav apo shqiptar.

“Zemra ime është e lënduar, por jo e thyer, mendja ime është e lënduar, por jo e turbulluar. Gjaku im është i nxehur, është i njetë me gjakun e atyre që më kanë mbështetutr në këtë rrugëtim për liri. Edhe në këtë raste edhe me gjakun e atyre që më kanë paragjykuar. Ndihem sot si asnjëherë më parë krejt i çliruar përballë ballafaqimeve politike. Jemi të gjithë bij e bija të kësaj toke, e duam të gjithë më të mirën për Kosovën. Të tjerë që i kam njohur gjatë rrugëtimin të gjatë, që kur isha djalë lagje që doja të ndryshoja botën, e deri tani me thinja të bardha. Kam menduar për gjyshërit, prindërit dhe fëmijën tim. Ai sot është burrë dhe mund të shohi në sy ata që ngritën procesin për krime lufte. Është e drejtë që duhet të zbardhet çdo akuzë për krime lufte, për këdo dhe kudo që kanë ndodhur. Bashkëluftëtërt e mi i kanë sfida shumë fabrikime të ulëta, dhe kanë triumfuar. Njejtë do të jetë edhe për mua dhe nga vëllau im nga gjaku i luftës. Krime lufte s’kam bërë asnjëherë, edhe po të ktheja kohën mbrapa në kohën e Millosheviçit, do të bëja të njejtën gjë. Do t’i përgjigjesha me plumb armikut, qoftë ai serb, sllav apo shqiptar. Për atë gjykatë unë kam dhënë mbështetjen time politike.

Vendimi im asokohe ishte strategjik, për të mirën e Kosovës, dhe jo për përfitimet e mia personale. Por nga ana tjetër dikush duhet të bëjë bilancin e gjykimeve për krime lufte në Kosovë.

Ja ku jemi sot. Serbia ecën në rrugën e negocimeve, ndërsa Kosova nuk e gëzon të drejtën e lëvizjes së lirë për qytetarët. Unë nuk shoh ndonjë komplot kundër kosovës, por është e qartë ndasia mes Kosovës dhe serbisë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vendimi, Hiqen maskat, shkurtohet ora policore

Ashtu siç edhe pritej, ulja e shifrave të infeksionit pritet të sjellë lehtësim të masave anti-Covid. Në mbledhjen e radhës Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet...

Tom Doshi me 3-4 diploma, prandaj komandon gjithë këtë popull ushtar… (film)

Tom Doshi ka qenë sfidanti i vërtetë i këtyre zgjedhjeve, i cili ia doli t’i japë tre mandate shtesë Edi Ramës, megjithë kundërshtinë shumë...

Aurela Basha tregon kush e ndihmoi për gatimin

Aurela Basha, bashkëshortja e kreut të opozitës, ka ndarë të shtunën një moment shumë të veçantë me ndjekësit e saj në instagram. Është momenti i...

Gurvenantori i bankës së Anglisë: Ata që investojnë në kriptmonedha duhet të përgatiten t’i humbin paratë

Gurvenatori i bankës së Anglisë Andrew Bailey ka deklaruar se kriptomonedhat ose të quajtura ndryshe monedhat virtuale nuk kanë “vlerë të brendshme” dhe njerëzit...

Dita e dytë pa pacientë të intubuar nga COVID-19

Për të dytën ditë radhazi në spitalet Covid nuk ka asnjë pacient të intubuar. Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 7 pacientë po trajtohen në...