- Advertisement -

TAG

gjykata e hages

Thaçi dhe ish-luftëtarë të UÇK, dalin sot para Gjykatës së Hagës

Ditën e sotme do të dalin sërish sot para Gjykatës në Hagë, ish-presidenti i Kosovës  Hashim Thaçi si dhe anëtarë të tjerë të UÇK,...

Skandali/ Qeveria refuzon të paraqitet në gjykatën civile në Hagë, ku gjykohej çështja Becchetti

Ambasada Shqiptare në Hollandë dhe Ministria e Jashtme refuzojnë të paraqiten në gjykatën civile në Hagë, ku gjykohej çështja "Becchetti/Agon TV". Kjo rezulton nga vendimi...

Çështja e detit/ Idrizi: Shqipëria ka bërë një marrëveshje të fshehtë me Greqinë

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi dërgimi i çështjes së detit në një Gjykatë ndërkombëtare, duhet të ishte bërë me referendum. I ftuar në "5 pyetjet...

Gjyqi i liderëve të UÇK-së në Hagë/ Prokuroria: I kemi dorëzuar mbrojtjes 1 309 materiale shfajësuese

Po mbahet një tjetër seancë në Gjykatën e Hagës për ish-krerët e UÇK-së. Ish-liderët e UÇK-së akuzohen për krime lufte. Katër ish liderët e UÇK...

Gjykata Speciale ngriti aktakuzë kundër Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt

Prokuroria e Specializuar në Hagë ka ngrit aktakuzë ndaj Hysni Gucatiti dhe Nasim Haradinajt. Lajmin e ka bërë të ditur, avokati Tomë Gashi. Vendimi për...

Për Hagën “ndërmarrja kriminale” janë ata mijëra që dhanë jetën, që u përdhunuan dhe që luftuan kundër genocidit serb

Nga Dritan Shano Mendoj se të gjitha lidershipet shqiptare - pozita+opozita - duhet të dalin me një qëndrim të përbashkët përsa i përket Luftës Çlirimtare...

Përfundon intervista e Thaçit në Hagë: Iu përgjigja të gjitha pyetjeve, nesër do të vazhdojmë përsëri

Presidenti i Republikës së Kosovës ka dalë nga Gjykata e Hagës, pas një interviste maratonë me Prokurorin Special. Thaçi ka dalë pas orësh nga zyra...

Thaçi flet pas aktakuzave: S’kam bërë kurrë krime lufte, por do i përgjigjesha njësoj armikut, qoftë ai dhe serb, sllav apo shqiptar…

Presidenti i Kosovës, ka dalë për herë të parë në një deklaratë për mediat, pas aktakuzave për krime lufte në Kosovë. Ai ka thënë se...

Përse Tigrat e Arkanit nuk e marrin Çmimin Nobel për Paqen?

Paramilitarët më famëkeqë serbë ishin Tigrat e Arkanit. Emri i vërtetë i Arkanit ishte Zheljko Raznatoviç. Lindi në Slloveni më 1952, ndërsa u arrestua që...

Haradinaj jep detaje nga intervistimi në Gjykatën e Hagës: Nuk kam dijeni nëse ndaj meje do të ngrihen akuza

Kryeministri i dorëhequr i Kosovës, Ramush Haradinaj jep për herë të parë detaje nga marrja në pyetja në Gjykatën e Hagës. Në një intervistë për...

Latest news

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...
- Advertisement -