Për Hagën “ndërmarrja kriminale” janë ata mijëra që dhanë jetën, që u përdhunuan dhe që luftuan kundër genocidit serb

Duhet të lëçisni

Hapen kutitë e para për Beratin, vërtetohet një nga pretendimet e LSI

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve në KQZ, pasi  vendosi javën e kaluar të hapë kutitë e 24 qendrave të votimit me materialet zgjedhore në...

Kurti: Do të ngremë padi ndaj krimeve të Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka premtuar se do të ngrihet padia ndaj Serbisë për krime lufte. Gjatë seancës së jashtëzakonshme në Kuvend, Kurti thotë...

U kapën me 1 kg kokainë në makinë, Gjykata e Tiranës jep masën e sigurisë për efektivin e RENEA-s dhe dy të tjerët

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg me afat 35 ditor” për efektivin e RENEA-s, Xhuljo Liçi, që u kap...

Në kujtesë të Teatrit Kombëtar

Nga Flutura Açka  Kisha besuar se pas majit të vitit 2018, në jetën time nuk do të gjendej më kurrë ndonjë arsye për lot. Por të...

Nga Dritan Shano

Mendoj se të gjitha lidershipet shqiptare – pozita+opozita – duhet të dalin me një qëndrim të përbashkët përsa i përket Luftës Çlirimtare në Kosovë, proçeseve ku liderë të ndryshëm të UÇK thirren si të akuzuar në Gjykatën e Hagës, dhe deri njohjen apo jo të kësaj Gjykate. Ta nënshkruajnë të gjithë në Shqipëri, Kosovë, Maqedoninë e Veriut dhe Mal të Zi, dhe ta dorëzojnë zyrtarisht në Hagë, Bruksel e Washington.

Është e qartë që e gjitha kjo që po ndodh në mënyrë të përsëritur, prej disa vjetësh tashmë, synon vetëm një gjë, delegjitimimin dhe kriminializimin e luftës së shenjtë për të mbrojtur Kosovën, çlirimin dhe pavarësinë e saj. Mbrojtja e Kosovës me armë në dorë ndaj sulmit më armë dhe genocidit serb mbi popullsinë kosovare po quhet rëndom nga Gjykata e Hagës si një “ndërmarrje kriminale”

Lidershipet shqiptare po heshtin për këtë. Kam idenë se lidershipet shqiptare kanë një sjellje prej skuthi ndaj kësaj që po ndodh, dhe po tentojnë të shmangen prej kësaj çështje kombëtare dhe të kurvërojnë për përfitime personale në arenën ndërkombëtare.

Lidershipet shqiptare në Ballkan janë po të njëjtët prej shumë kohe, janë thartuar në pushtet, e patjetër mund edhe mos ta duan njëri-tjetrin sepse dikund janë prishur, zilepsur, armiqësuar në garat personale për më shumë famë, pushtet, pasuri, favore personal apo fotografi me të parët e botës.

Por në Hagë nuk thirren thjesht ata personalisht. Në Gjykatën e Hagës po përkufizohen si “ndërmarrja kriminale” edhe ata mijëra që dhanë jetën, që u përdhunuan, që luftuan, dhe që e ndihmuan luftën nga çdo cep i botës por nuk ua dimë emrin..

Pasiviteti, indiferenca, hedhja e kunjave, tentativa për të lexuar se çfarë duan ndërkombëtarët, skllavëria fluide ndaj interesave të tjera, nuk mund kurrsesi të shiten si mençuri, urtësi dhe largpamësi nga “baballarët e kombit” të çdo kufiri ku kombi shqiptar ndodhet.

Mosmbajtja e një qëndrimi unik dhe uniform ndaj arrestimeve të njëpasnjëshme të atyre që luftuan për të mbrojtur Kosovën nga Miloseviç&Co. nuk është as patriotike, as kombëtare, dhe aspak inteligjente.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Hapen kutitë e para për Beratin, vërtetohet një nga pretendimet e LSI

Komisioni i Ankimeve dhe Sanksioneve në KQZ, pasi  vendosi javën e kaluar të hapë kutitë e 24 qendrave të votimit me materialet zgjedhore në...

Kurti: Do të ngremë padi ndaj krimeve të Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka premtuar se do të ngrihet padia ndaj Serbisë për krime lufte. Gjatë seancës së jashtëzakonshme në Kuvend, Kurti thotë...

U kapën me 1 kg kokainë në makinë, Gjykata e Tiranës jep masën e sigurisë për efektivin e RENEA-s dhe dy të tjerët

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest me burg me afat 35 ditor” për efektivin e RENEA-s, Xhuljo Liçi, që u kap...

Në kujtesë të Teatrit Kombëtar

Nga Flutura Açka  Kisha besuar se pas majit të vitit 2018, në jetën time nuk do të gjendej më kurrë ndonjë arsye për lot. Por të...

Vrasja e Endri Mustafës, reagon policia: U gjet i pajetë në breg të liqenit

Policia e Shtetit ka reagua lidhur me ekzekutimin e Endrit Mustafës në Shkodër. Sipas policisë viktima është gjetur sot rreth orës 09:00 në bregun e liqenit,...