- Advertisement -

TAG

Napoleon Zerva

Refleksion në 30 vjetorin e Shoqatës “Çamëria”

Nga Alket Veliu Grekët janë padyshim falsifikatorët më të mëdhenj të historisë. Larg autopsive filozofiko-shkencore, Çështja Çame është një realitet historik që pret zgjidhje. Tendenca...

Hebrenjtë e Çamërisë, tragjedi e njëjtë si shqiptarët

Mitropoli i Janinës, Spiridon Vllehu lëshoi edhe një thirrje publike ku kërkonte që popullsia ortodokse greke të përkrahte gjermanët nazistë, të cilët kishin ardhur...

Atdheu vija e kuqe!

Nga Alket Veliu 106 vjet më parë bandat shoviniste greke hynë në thellësi të territorit Shqiptar si pushtues, plaçkitës dhe terroristë, duke vrarë e prerë...

Hipokrizia greke me “Agimin e Artë”

Nga Alket Veliu Gjykata e Apelit në Athinë e shpalli “Agimin e Artë” organizatë kriminale. 20 anëtarë të saj, nga të cilët 18 deputetë, u...

Dëshmi që Zerva ishte bashkëpunëtor i fshehtë i gjermanëve (film)

Nga Arben Llalla Në një intervistë të dhënë në Bon të Gjermanisë më 1981 (Karl-Heinz Rothfuchs), i cili ka qenë kreu i GFP621, (Geheime Feld...

Promovimi i “Zonjës nga Parga”/ Aktorja Margarita Xhepa risjell me fragmente nga libri zërat e nënave çame (film)

Po promovohet ditën e sotme libri “Zonja nga Parga” e shkrimtarit Enver Kushi. Në promovim kanë marrë pjesë njerëz të shquar të artit shqiptar, ndër...

27 Qershori/ PDIU dhe Shoqata Çamëria, marshim për Çamërinë në Kosovë

Muaji qershor është muaji i dhimbjes së madhe çame dhe data 27 të këtij muaji është caktuar si Dita e Genocidit nga fashistët grekë...

Për një by… vend te lista e Lali Erit shitën Çështjen Çame

Nga Abedin Rakipi Si mund të pranojnë disa çamë ish-PDIU-stë, të jenë kandidatë për këshilltarë bashkiakë në listat e PS-së për Tiranën, ndërkohë që pas...

Popullsia çame para zgjedhjeve vendore

Nga Nazmi Beqir Nuredini Për 50 vjet rresht diktatura kriminale komuniste me Enver Hoxhën në krye e plagosën për vdekje Shqipërinë dhe kombin shqiptar. PPSH...

Një varr masiv i qindra çamëve të vrarë qëndron i fshehur në një nga stadiumet e Greqisë

Një hartë e vendit fqinj ku duken pronat dhe familjet e Paramithisë në 1930-ën dhe 1940-ën vërteton se shqiptarët ishin autoktonët e qytetit. Sipas një...

Latest news

Këshilli Kombëtar i PD jep “ok”, miratohet lista me kandidatët për zgjedhjet e 25 prillit

Këshilli Kombëtar i PD ka dhënë miratimin e tij për listën me kandidatët të propozuar nga Kryesia për zgjedhjet e 25 prillit. Lulzim Basha, kryetari...

Publikohet lista e PD për Tiranën, Shpëtim Idrizi renditet i nënti, Mesila Doda e 12-ta

Parti Demokratike ka publikuar rënditjen me emrat e kandidatëve të saj për qarkun e Tiranës, teksa pas disa orësh pritet të dorëzohet dhe lista përfundimtare...

A i lufton vaksina kineze mutacionet? Zbulohen rezultatet e studimit të fundit

Sipas të dhënave të një studimi në Brazil bëhet e ditur se vaksinat ndaj Covid-19 të zhvilluara nga Sinovac Biotech Ltd e Kinës është...

Shteti europian në luftë me rastet e reja: Zgjaten masat kufizuese kundër koronavirusit

Kryeministri Hollandez Mark Rutte tha të hënën se ora policore për të luftuar shpërthimin e koronavirusit duhet të vazhdojë të paktën deri më 31...

Xhemal Gjunkshi nuk do jetë kandidat në 25 prill, Basha e ‘josh’ me një pozicion të ri

Pas Eno Bozdos, edhe Xhemal Gjunkshi nuk do të jetë pjesë e zgjedhjeve të 25 prillit 2021 si kandidat në lista. Burimet bëjnë me dije...
- Advertisement -