Dëshmi që Zerva ishte bashkëpunëtor i fshehtë i gjermanëve (film)

Duhet të lëçisni

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Nga Arben Llalla

Në një intervistë të dhënë në Bon të Gjermanisë më 1981 (Karl-Heinz Rothfuchs), i cili ka qenë kreu i GFP621, (Geheime Feld Polizei), i policisë sekrete ushtarake të nazistëve gjermanë në Greqi, tregon për bashkëpunimin e fshehtë të Napoleon Zervës me sigurimin ushtarak gjerman në dëm të partizanëve grekë EAM-ELAS, pjesë e së cilës ishin edhe shqiptarët e Çamërisë.

Pjesa që po sjellim për lexuesit është shkëputur nga filmi dokumentar për komandantin e ELAS Aris Veluliotis (emri i vërtetë është Thanasis Klara) (Άρης Βελουχιώτης: Το δίλημμα” του Φώτου Λαμπρινού Ολόκληρη).

Në këtë film dokumentar kemi deklaratën me figurë dhe zë të Karl-Heinz Rotfoux (Karl-Heinz Rothfuchs), i cili ndër të tjera thotë: “Në Tetor 1943, pas përplasjeve të shumta midis EDES dhe ELAS, Zerva nuk nguroi të kërkojë ndihmën e gjermanëve për të goditur ushtrinë partizane greke EAM-ELAS në Epir. Takimi u bë në 14 tetor 1943 me pretekstin e një armëpushimit 14 ditor, por Zerva u kërkoi gjermanëve një marrëveshje të fshehtë pa e ditur anglezët dhe drejtuesit e tjerë të EDES.

Në Dosjen 59643/3 flitet për marrëveshjen e fshehtë të nazistëve gjermanë dhe Napolen Zervës për shkëmbim të informacioneve të ndërsjellta në lidhje me armikun e përbashkët EAM-ELAS  dhe mbështetjen që ushtria gjermane ka dhënë për Zervën.

Ka dëshmi të shuma që bashkëpunëtorë të gjermanëve ishin shumë figura të njohura politike greke, të cilat pas Luftës së Dytë Botërore drejtuan Greqinë duke mos u dënuar kurrë për bashkëpunimin e tyre. Që nga viti 1945 e deri më sot Greqia ende vazhdon të drejtohet nga grekët që bashkëpunuan me nazistët gjermanë si Karamanlisët, Micotaqët, Meimaraqët, Rallisët, Mercot si dhe klerikët e lartë të Kishës Ortodokse Autoqefale të Greqisë.

Nuk ka patur asnjë bashkëpunim të shqiptarëve të Çamërisë me italianët apo gjermanët. Pas 74 vjetëve asnjë dokument shkencor, fotografi apo marrëveshje nuk është gjetur për bashkëpunimin e çamëve nga historianët apo studiuesit e ndryshëm. Shqiptarët e Çamërisë u masakruan dhe u përzunë nga trojet e tyre vetëm pse ishin shqiptarë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Kupa e Italisë/ Juventus në avantazh, Cuadrado ekzekuton saktë goditjen e dënimit

Dy gola në dy minuta për Juventus-in, por vetë m njëri ka qenë i vlefshëm. Bardhezinjtë kanë kaluar në avantazh në minutën e 25-të kundër...