- Advertisement -

TAG

EDES

Ja si bashkëpunoi Napoleon Zerva me gjermanët

Nga Arben Llalla Gjatë rregjimit të Metaksas, 1936-1941, Napoleon Zerva ishte akuzuar se bashkëpunonte me shërbimin e fshehtë gjerman, dhe ishte burgosur. Pasi gjermanët erdhën...

Dëshmi që Zerva ishte bashkëpunëtor i fshehtë i gjermanëve (film)

Nga Arben Llalla Në një intervistë të dhënë në Bon të Gjermanisë më 1981 (Karl-Heinz Rothfuchs), i cili ka qenë kreu i GFP621, (Geheime Feld...

Profesori grek: Çamët i vranë dhe i përzunë. Pala greke duhet të ulet dhe të diskutojë politikisht për Çështjen Çame

Kjo është padyshim situata më dramatike për çamët dhe pasardhësit e tyre, sepse ata humbën pronat e tyre dhe shtetësinë greke. Pala Greke duhet...

Kolaboracionistët grekë të genocidit ndaj çamëve në një libër në gjuhën angleze

Doli në qarkullim në gjuhën angleze libri i historianit dhe publicistit shqiptar, Arben Llalla, “Kolaboracionistët grekë projektuesit dhe udhëheqësit e genocidit në Çamëri (1944-1945)”. Libri...

Zerva e kishte të shkruar në ballë që ishte SS

Nga Arben Llalla Ushtria EDES drejtohej nga Napoleon Zerva asnjëherë nuk luftoi kundër ushtrisë italiane apo gjermane gjatë vitëve të Luftës së Dytë Botërore. EDES dhe...

Beteja e 17 dhjetorit 1944 për çlirimin e Çamërisë, Napolon Zerva në krah të nazistëve

10 mijë forca të Napoleon Zervës rrethojnë zonën në kufirin shqiptaro-grek. Mobilizimi i popullsisë çame përkrah forcave greke të rezistencës kundër pushtuesit gjerman Kur duhej që...

Masakrat në Çamëri nga EDES

Nga Arben Llalla Pas pushtimit fazë-fazë të Epirit të Jugut-Çamërisë nga grekët që në vitet 1880 dhe deri në fillim të vitit 1913, kur u...

Latest news

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...
- Advertisement -