Zerva e kishte të shkruar në ballë që ishte SS

Duhet të lëçisni

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Nga Arben Llalla

Ushtria EDES drejtohej nga Napoleon Zerva asnjëherë nuk luftoi kundër ushtrisë italiane apo gjermane gjatë vitëve të Luftës së Dytë Botërore.

EDES dhe Zerva gjatë periudhës 1941-1944 luftuan kundër partizanëve të EAM-ELAS. Të vetmen ngjarje kundër ushtrisë gjermane, EDES ka hedhjen në erë të Urës Gorgopotamo, ku morën pjesë ushtarë britanikë, partizan të EAM-ELAS dhe EDES, më 25-26 nëntor 1942.

Kapelet e gardianëve gjermanë të SS

Që EDES dhe Napoleon Zerva kanë bashkëpunuar me gjermanët, kjo tashmë është e vërtetuar, por sot ne do sjellim fakte se kapelet që mbanin disa nga drejtuesit e EDES ishin të ngjashme me ato që mbanin gardianët gjermanë të SS. Dhe interesant është fakti që Zerva dhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë në kapelet e tyre nuk kishin asnjë shenjë dalluese si fjala vjen yll, kryq apo emblemën e Mbretërisë së Greqisë, shenja që mbaheshin nga grupet e rezistencës. Por, përse Zerva nuk mbante asnjë shenjë në kapelen e tij? Përse kapelet e drejtuesve të EDES janë të njëjta me ato të gardianëve gjermanë të SS?

Dallohet qartë se kapelja e Zervës dhe gjermanëve të SS janë identike, nga dy kopsat dhe modeli, i cili nëse zbërthehen dy kopsat ajo bëhet kapele me strehë.

Zerva pas genocidit që kreu mbi popullsinë shqiptare në Çamëri u bë ministër i brendshëm i Greqisë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Kupa e Italisë/ Juventus në avantazh, Cuadrado ekzekuton saktë goditjen e dënimit

Dy gola në dy minuta për Juventus-in, por vetë m njëri ka qenë i vlefshëm. Bardhezinjtë kanë kaluar në avantazh në minutën e 25-të kundër...