Beteja e 17 dhjetorit 1944 për çlirimin e Çamërisë, Napolon Zerva në krah të nazistëve

Duhet të lëçisni

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

10 mijë forca të Napoleon Zervës rrethojnë zonën në kufirin shqiptaro-grek. Mobilizimi i popullsisë çame përkrah forcave greke të rezistencës kundër pushtuesit gjerman

musa demiKur duhej që dikush të sakrifikohej për të ndihmuar në betejat për të mundur Zervën, sigurisht që të parët do të ishin çamët. Forcat e Ushtrisë Nacional-Çlirimtare shqiptare, në dhjetor të vitit 1944, vendosën kështu që të organizojnë forcat çame në luftë kundër atyre të Zervës që ishin në kufirin shqiptaro-grek.

Në një dokument të 17 dhjetorit të vitit 1944, komanda e LANÇ në Sarandë e Gjirokastër, informon Shtabin e Përgjithshëm se forca të shumta të Zervës kanë rrethuar Çamërinë e përballë tyre janë ato të rezistencës kundër okupatorit gjerman. Këto të fundit, të quajtura EAM-i, ishin në bashkëpunim me forcat shqiptare të çetave partizane. Forcat e EAM-it kërkuan që çamët që ishin larguar nga Çamëria të afroheshin në këtë betejë me Zervën për të luftuar për çlirimin e Çamërisë. Pra, është fjala për forca greke që kanë kërkuar ndihmën e çamëve për të mundur famëkeqin Napoleon Zerva.partizan came

Informacioni i detajuar vjen përmes dokumentit të marrë nga Arkiva e Shtetit. Atje reflektohet situata e vështirë, në të cilën ndodhen forcat shqiptare. Ata kërkojnë nga Shtabi i Përgjithshëm se si të sillen në se në territorin shqiptar do të duhet të hyjnë forcat e rezistencës greke kundër okupatorit gjerman. Ka një detaj të paqartë në këtë dokument ku theksohet se “Për mbrojtjen e Kufirit, Forcat tona kanë urdhër për hyrje të Zervës”. Në dokument theksohet gjithashtu: “Për mobilizim të çamëve, presim udhëzime nga Shtabi i Përgjithshëm. Presim udhëzime urgjente nëse forcat e EAM-it detyrohen të hyjnë në territorin tonë çfarë qëndrimi duhet të mbahet”. Duket disi e paorientuar komanda shqiptare lidhur me qëndrimet që duhet të mbaheshin ndaj Napoleon Zervës dhe kundërshtarëve të tij, të cilët ishin në të njëjtin front lufte me LANÇ.

mat4

cam20

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ndodh e papritura në Gjermani, Dortmundi eliminohet nga skuadra e kategorisë së dytë

Rezultat i bujshëm në Gjermani, pasi St Pauli, skuadër e kategorisë së dytë, ka eliminuar Borusia Dortmund nga Kupa e Gjermanisë. Në fakt, ndeshja e...

Formohet “qeveria e pakicës”, shqiptarët dhe boshnjakët bëhen bashkë në Mal të Zi

Lista Shqiptare, Koalicioni Shqiptar dhe Partia Boshnjake i kanë dhënë mbështetje koalicionit “E Zeza në të Bardhë” për formimin e qeverisë së re në...

Vdekja e 3-vjeçarit në Fier, edukatorja deklaron dy versione të ngjarjes

Lajmi se një 3-vjeçar humbi jetën tragjikisht në një kopsht privat në Fier ka tronditur mbarë opinionin publik. Prindërit e vogëlushit kanë vendosur që...

Vjosa Osmani nuk i toleron kërcënimet e ish-ambasadorit, e denoncon në Polici

Presidentja Osmani ka denoncuar në Polici për kërcënim publik ish-ambasadorin e Kosovës në Maqedoninë e Veriut. Rrethohet nga pesë truproje. Mirëpo siguria e Presidentes...

Kupa e Italisë/ Juventus në avantazh, Cuadrado ekzekuton saktë goditjen e dënimit

Dy gola në dy minuta për Juventus-in, por vetë m njëri ka qenë i vlefshëm. Bardhezinjtë kanë kaluar në avantazh në minutën e 25-të kundër...