- Advertisement -

TAG

ELAS

Ja si bashkëpunoi Napoleon Zerva me gjermanët

Nga Arben Llalla Gjatë rregjimit të Metaksas, 1936-1941, Napoleon Zerva ishte akuzuar se bashkëpunonte me shërbimin e fshehtë gjerman, dhe ishte burgosur. Pasi gjermanët erdhën...

Sigurimi i Shtetit/ Dëshmia tronditëse e spiunit grek për krimet, kontrabandën e kurvëritë brenda minoritetit

Letra e grekut të ELAS, i angazhuar në strukturat e shërbimit sekret shqiptar, atje ku kishte grekë e dropullitë. Shthurja në radhët e zyrtarëve...

Foto/ Napolon Zerva me ministrin hitlerian Nojbaher, nënshkruajnë masakrimin e Çamërisë

Fotografi e dokumente që vërtetojnë bashkëpunimin e Napoleon Zervës me nazistët, komisionerin e posaçëm të Hitlerit për Ballkanin, Herman Nojbaher (Neubacher) Një ndër akuzat që...

Beteja e 17 dhjetorit 1944 për çlirimin e Çamërisë, Napolon Zerva në krah të nazistëve

10 mijë forca të Napoleon Zervës rrethojnë zonën në kufirin shqiptaro-grek. Mobilizimi i popullsisë çame përkrah forcave greke të rezistencës kundër pushtuesit gjerman Kur duhej që...

Vllehët shpallën Autonominë e Pindit nga Greqia

  Bashkëpunimi i vllehëve të Pindit me italianët dhe gjermanët Nga Arben LLALLA Gjatë Luftës së Parë Botërore 1917, forcat ushtarake italiane për të gjetur mbështetje në Greqi...

Latest news

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...
- Advertisement -