- Advertisement -

TAG

holokausti

Viktimat hebraike të holokaustit në Maqedoni/ Shqiptarët nuk dorëzuan asnjë, serbët dhe sllavo-maqedonët i prenë në besë

Shkruan Fahri Xharra* Shqiptarët e Maqedonisë duhet të kenë krenarinë kombëtare që nuk i kanë duart e njollosura si të tjerët me grumbullimin e hebrenjve...

Holokausti serb ndaj hebrenjve dhe Çështja Shqiptare (Ja pse Izraeli nuk lahet me Kosovën)

shkruan Fahri Xharra Serbia e kishte kampin e vdekjes së hebrenjve, por falë intuitës hebraike ai kamp përmendet edhe sot. Ai kamp është i shënuar...

Eshtë arkitekti i ndërtesave multimilionëshe, por 81 vjeçari hebre projekton “pa kokërr leku” memorialin në Tiranë

Në botën e arkitekturës së Nju Jorkut, Stephen Jacobs është i njohur për krijimet e tij prej multimilona dollarësh, si hoteli Gansevoort. Por kohët e...

Familjet e shpëtuara hebreje i kërkuam si diamantin në shkretëtirë

Kur sot këtë doracak po e promovojmë në Prishtinë, nuk mund ta fsheh kënaqësinë time që kjo temë po na bashkon edhe këtu, ku...

Sot, ka shumë fjalë, por kjo muzikë mjafton për të kujtuar siç duhet Holokaustin (film)

“Schindler's List” është një film, i cili u realizua nga i mirënjohuri Steven Spielberg me skenar të Steven Zaillian. Filmi është vlerësuar shumë që nga viti...

Shpëtoi 669 fëmijë nga holokausti, si u zbulua sekreti pas 50 vjetëve (film)

Ky burrë ishte i ftuar si një spektator në një spektakël  televiziv.  Nuk arrinte të kuptonte përse papritur  të gjithe u ngritë në këmbë....

Gjenocidi grek në Çamëri, vepër më e rëndë se Holokausti

Nga Spartak Ngjela Pyetja që duhet të ngrihet këtu është kjo: pas konsolidimit të pavarësisë së Kosovës dhe krijimit të federatës shqiptaro-bullgare në Maqedoni, e...

Çamët i përgjigjen Presidentit grek: Vetëm nëse zhduk shqiptarët, mund të thuash që Çështja Çame nuk ekziston

Deklaratë e Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet dhe Shoqatës Patriotike Atdhetare “Çamëria” Nuk është qëllim, as mision që t’i përgjigjemi çdo lloj marrëzie që na...

Holokausti/ Fushata e 6 milionë njerëzve “We Remember” (video)

Janë 6 milion njerëz nga e gjithë bota që janë bashkuar në një  fushatë "We Remember" (ne kujtojmë). Kjo fushatë kujton viktimat e holokaustit në...

Mars 1967/ Buka e ndaluar për hebrenjtë

Shqipëria “atdheu rezervë”, detaje interesante të jetës së komunitetit hebre në Shqipëri. Bilanci pozitiv i marrëdhënieve mes dy popujve në kuadër të 25-vjetorit të marrëdhënieve...

Latest news

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (Film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...
- Advertisement -