Viktimat hebraike të holokaustit në Maqedoni/ Shqiptarët nuk dorëzuan asnjë, serbët dhe sllavo-maqedonët i prenë në besë

Duhet të lëçisni

Pranoi ankimimin e LSI, KAS do të hapë 24 kuti votimi të Qarkut të Beratit

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve po shqyrton materialet zgjedhore të Qarkut të Beratit. Në seancën e fundit, KAS pranoi kërkesën ankimore të Lëvizjes Socialiste për...

Kush është viktima në Shkodër, i arrestuar më parë për grabitje e fajde, lidhja me vëllezërit Bilali

Viktima Endri Mustafa është një emër i njohur në qytetin e Shkodrës. Mustafa është arrestuar në vitin 2016 për grabitje e arsenal armësh së...

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Kurti nesër në Bruksel, takohet për herë të parë më Vuçiçin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti udhëton nesër drejt Brukselit për të marrë pjesë në një takim me liderët e Ballkanit Perëndimor. Po nesër, Kurti takohet...

Shkruan Fahri Xharra*

Shqiptarët e Maqedonisë duhet të kenë krenarinë kombëtare që nuk i kanë duart e njollosura si të tjerët me grumbullimin e hebrenjve në tokat e tyre, për t’i dërguar ata në kampet naziste të shfarosjes – në rastin tonë Treblinka – Poloni.
Pak histori të kohës së errtë nazifashiste, ku sllavët serbë, bullgarë dhe maqedonas u bënë shkas i dërgimit të 8000 hebrejve në kampin e vdekjes në Poloni. Një krenari shqiptare, e cila nuk harrohet kurrë nga hebrejtë e nga Izraeli.

Komuniteti hebraik në Maqedoni ishte shumë i hershëm, e që daton nga shekulli i III-të dhe IV-tërt. Në atë kohë hebrejtë u përqëndruan në Shkup, Stobi, Manastir, Strumicë dhe gjetiu nër Maqedoni.

Hebrenjtë duke u dërguar në  Treblinka (Poloni) – kampi i vdekjes

Por, fatkeqësisht, komuniteti në zë nga 8 000 banorë u zhdukën në kohën e Holokaustit. Në marsin e vitit 1943, policia  dhe ushtria bullgare filloi një sulm grumbullimi të hebrejve duke i dërguar të gjithë ata në Treblinka, kampin e shfarosjes, ku 7 155 prej tyre u mbytën.
Shpëtuan dhe mbijetuan disa dhjetra të rinj, të cilët pak para nisjes mundën të ikin.
Bashkëpunëtorët sllavë të nazizmit ishin të vetmit që kishin përgatitur foto albumet me fotot e hebrejve që më vonë u dërguan në Poloni.

Pas fotos të çdo personi qenë shënimet e sakta; si lidhjet familjare, me çka merreshin, adresat e banimit dhe shumë hollësi të tjera. Fotot dhe informatat personale të hebrenjve ishin në serbisht dhe maqedonisht. Fotot pas gjetjes u ruajtën në “The Eventov Collection”. Sot, ato ruhen në arkivën qendrore të historisë së popullit hebre (CAHJP).

Pas emrave familjarë ishin këta emra personal: Elbuchar, Aroesti, Ashkenazi, Bachar, Versano, Chazan, Cohen, Moreno, Kalderon, Kimchi, Russo e të tjerë.

Sa mirë që ne shqiptarët jemi faqebardhë në këtë aspekt. Populli ynë duhet të jetë krenar me shpirtbardhësinë e tij

* përmbledhur nga National  Library of Israel

Gjakovë – 18.9.20

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Pranoi ankimimin e LSI, KAS do të hapë 24 kuti votimi të Qarkut të Beratit

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve po shqyrton materialet zgjedhore të Qarkut të Beratit. Në seancën e fundit, KAS pranoi kërkesën ankimore të Lëvizjes Socialiste për...

Kush është viktima në Shkodër, i arrestuar më parë për grabitje e fajde, lidhja me vëllezërit Bilali

Viktima Endri Mustafa është një emër i njohur në qytetin e Shkodrës. Mustafa është arrestuar në vitin 2016 për grabitje e arsenal armësh së...

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Kurti nesër në Bruksel, takohet për herë të parë më Vuçiçin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti udhëton nesër drejt Brukselit për të marrë pjesë në një takim me liderët e Ballkanit Perëndimor. Po nesër, Kurti takohet...

Shkodër, gjendet i ekzekutuar me armë zjarri një person në zonën e Livades, kishte tre ditë i humbur

Një person është gjetur i vrarë me armë zjarri në zonën e Livades në Shkodër. Mësohet se viktima është Endri Mustafa, i cili kishte tre...