- Advertisement -

TAG

Fahri Xharra

Greqinë e krijuan arvanitasit, Serbinë e krijuan kelmendasit

Nga Fahri Xharra Nuk po shkoj aq larg në kohë, se kudo të prekësh del shqiptari; na del shqiptari gjatë gjithë historisë njerëzore herë si...

Djelmosha me tipare engjëllore dhe vasha me pamje hyrish 

Shkruan Fahri Xharra* “Me ndihmën e Zotit, më të Lartit pushtuan çdo strehë që mësynë dhe grabitën e plaçkitën kaq shumë pasuri të frymore e jofrymore,...

Zbulimet e reja e ndërrojnë historinë njerëzore dhe atë shqiptare (Të mëdhenj jemi, historia fillon nga ne dhe me ne)

shkruan Fahri Xharra “Mjerisht, kemi edhe sot publicistë, analistë dhe opinionistë shqiptarë,- shkruan Fahri Dahriu- që duke mos u nisur nga kriteret të vërteta shkencore,...

Kush je ti Panajot Barka?

Shkruan Fahri Xharra Të përdorësh faqen zyrtare të Universitetit të Gjirokastrës për të propaganduar hapur që “Shqipëria e jugut nuk ka ekzistuar”, këtë më mirë...

Vafsh në djall ti, zoti Rama dhe jo Europa!

shkruan Fahri Xharra “O, si nuk kam një grusht të fortë T’i bij m’u në zemër malit që s’bezanë. T’a dij dhe ai se ç’domethanë i dobët, N’agoni...

Hypatia, bijë e të parëve tanë

Nga Fahri Xharra* Një pasdite tragjike e vitit 415 pas Krishtit, gjersa ishte duke e zhvilluar shkencën në mendjen e saj, ia mësyni masa e...

Vatikanit i paraprinte Vaticiniumi etrusk

Nga Fahri Xharra Sado që duket e koklavitur historia e ka një vijimësi, të cilën vetëm ndërgjegjia e pastër e atij që e shkruan nuk...

Mumjet e të lashtëve të bardhë të gjetura në Kinë dhe origjina e tyre pellazge

Nga Fahri Xharra Se me të vërtetë historia e botës duhet të pësojë një rishikim, dhe atë shumë serioz e tregon fakti i zbulimit të...

Hygiea, hyjnesha (perëndesha) pellazge e shëndetit dhe pastërtisë

Shkruan Fahri Xharra Po, si u bë që Hygiea perëndesha pellazge të ishte herë greke e herë romake? Studimet pellazgjike e kanë vlerën e saj,...

Thana dhe Vidasi, Hyjni të Panteonit Ilir

Shkruan: Fahri Xharra Shqiptarët kanë një pasuri të madhe mitologjike, por ende të pa studiuar mirë. Tashmë, dihet që figura si zanat, orat, por dhe...

Latest news

Arrestohen 2 persona për kultivim kanabisi, procedohet kryetari i fshatit Çorrotat në Berat

Dy persona kanë rënë në pranga për kultivim të bimëve narkotike. Në pranga kanë rënë A.P., 41 vjeç dhe D.H., 36 vjeç, të dy banues...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

Thyen orën policore dhe lejuan muzikën, gjobiten 3 biznesmenë në Durrës

Policia vijon monitorimin e lokaleve që organizojnë aktivitete me muzikë jashtë orarit të përcaktuar për mbyllje në kundërshtim me masat anti-Covid. Uniformat blu bëjnë me dije se...

Pas trafikut të rënduar, 5 makina përfshihen në aksident në Lezhë

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Lezhë. Pesë makina janë përplasur njëra pas tjetrës, ndërsa nuk dihet nëse ka të lënduar. Kujtojmë se ditën...

2 shtete futen në listën e zezë të Zvicrës, zbuloni nëse bën pjesë Shqipëria dhe Kosova

Qeveria federale ka publikuar sot një listë të re e cila tregon se cilat shtete konsiderohen vende me rrezik për Zvicrën. Me këtë rast...
- Advertisement -