- Advertisement -

TAG

Fahri Xharra

Kush ia nxori sytë Simonidës?

shkruan Fahri Xharra, Gjakovë Hovi i ekspansionizmit serb, i nxitur nga miti i Kosovës, përfundimisht u ndal nga lufta e armatosur e shqiptarëve dhe ndërhyrja...

Bisedë me meshtarin Dom Gasper Gurakuqin për Sapën dhe thrakasit

Shum kush nder né ká mendue deri më sot se fjala Sapë këtu nuk âsht tjetër veç fjala Shat e nderlikueme prej të huejve...

Pëllumbi pellazg në kulturën e Vinçës

shkruan Fahri Xharra Garat me pëllumba janë një traditë e jona mijëra vjeçare. Që pëllumbat garues të ngjiten lartë në qiell (800-1500m) duhen patur kushtet...

Kush ishte Shën Klementi i Ohrit? (4)

shkruan Fahri Xharra Si e shihni në foton e mësipëme, kështu dukej shkrimi Yllirik i Shën Jeronimit, nga i cili u frymëzua Kirili dhe Metodi,...

Kisha ruse dhe ortodoksia bullgare (3)

Shkruan Fahri Xharra (Deri me ardhjën ose pushtimin e Bullgarisë nga otomanët 1386, Bullgarinë ortodokse e udhëheqnin carët e ndryshëm (njëri pas tjetrit) me origjinë...

Pse bullgarët turq e krijuan Bullgarinë? (2)

shkruan Fahri Xharra A kishte apo jo serbë në tokat tona? Kur u shfaq feja orthodokse këndej pari? Do të mundohem të shpjegoj me anën...

Si u krijua Bullgaria nga bullgarët turq?

Asparuh was ruler of a Bulgar tribe in the second half of the 7th century and is credited with establishment of the First Bulgarian...

Të tana gra – Tanagra

shkruan Fahri Xharra “Duke shkuar prej Tebës në Argos, thotë Straboni, në krahun e majtë është Tanagra dhe pranë rrugës, në të djathtë është Hyria.”...

Prof. Mufaku, kush jeni  ju? Kush ju tha që ne kemi prejardhje arabe?

Shkruan Fahri Xharra Doja edhe unë në kafen e Rrugës së Ngushtë, në Gjakovë, pranë kafes italiane t’i përmblidhja do shkrime, të cilat janë brenga më...

Bjeshkët e Namuna quheshin Bjeshkët Trojane?

Shkruan: Fahri Xharra E bëra këtë pyetje, sepse shënimet janë të pakta ose s’ka asgjë të shkruar nga shqiptarët për këtë fenomen. Çudi, se sa...

Latest news

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...

Aksident me vdekje në Lushnje, kamioni përplas të moshuarin

Një aksident me pasojë vdekjen e një të moshuari ka ndodhur këtë pasdite në Lushnjë. Policia njofton se rreth orës 19:30, në aksin rrugor Lushnjë–Rrogozhinë,...

Rama vijon me dasmën: Jemi “dhëndër” në tentativë për në BE

Kryeministri Edi Rama vijon me “dasmën  dështuar” të integrimit në BE. Në përvjetorin e Fondacionit Gjerman “Friedrich Ebert” në Shqipëri, Rama foli për procesin...

28-vjeçari humb kontrollin e makinë, aksidenton këmbësorin në aksin Tapizë-Thumanë

Një aksident është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin rrugor Tapizë – Thumanë. 28-vjeçari me iniciale A.K ka humbur kontrollin e automjetit dhe për pasojë...

8 nxenës pozitiv me Covid, mbyllet plotësisht klasa e 5-të e shkollës në Gjirokastër

Inspektorati Shteteror Shendetesor ne Gjirokaster ka mbyllur klasën e pestë në shkollen 9-vjecare "Avni Rustemi" në Bashkine e Libohoves. Shkak është bërë infektimi e...
- Advertisement -