Si u krijua Bullgaria nga bullgarët turq?

Duhet të lëçisni

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Asparuh was ruler of a Bulgar tribe in the second half of the 7th century and is credited with establishment of the First Bulgarian Empire in 681. He is the most famous Bulgar ruler.

shkruan Fahri Xharra

Nëse një komb do e mallkojë historia, atëherë ne jemi ata. Një gjë duhet ditur që mallkimi i historisë është shumë i rëndë,  mallkimi shkon deri në zhdukjen e kombit.
Serbët e “morën” Ilirinë, grekët antiken, sllavomaqedonët Aleksandrin e Madh dhe tani bullgarët po e përvetësojnë me të madhe Thrakinë dhe historinë e saj. E keni parasysh që Spartaku, gladiatori që e tronditi Romën “paska” rrënjë bullgare?
Nëse këto shtete që i përmenda investojnë me të madhe në përvetësimin e historisë së atyre tokave, në të cilat falë rrethanave historike, sot jetojnë; shqiptarët investojnë në mohimin e të vërtetës së vetë. Shikoni, edhe heshtja si mohimi janë krim historik!

Nëse doni të dini për thrakët, historinë e tyre më së miri e shkruajnë historianët bullgarë, por kuptohet kujdes se aty i gjeni lakminë bullgare, me të cilat ata mundohen ta bullgarizojnë Thrakinë e lashtë.

Pak histori jo aq të lashtë: “Emri Asparuh është sinonim i origjinës së shtetit bullgar. Asparuhu (Bullgarisht;Аспарух) i udhëhoqi bullgarët turq në migrimin e tyre nga stepat aziatike në Gadishullin Ballkanik (atëherë, Iliria) dhe e krijoi shtetin e ri. Pra, Asparuhi ishte djali i tretë i Khan Kubratit, mbretëria e të cilit në Ukrainën lindore, filloi të shembet rreth vitit 665. Në vitin 679, Asparuh- Khani me 20-30 mijë ushtarë e kaloi Danubin, dhe i krijoi vetit një tokë të vogël rreth Dobruzhes (qytet i sotem në Bullgari). Bizanti ishte i lodhur. Asparuhi  kishte aftësi të mëdha ushtarake dhe duke i marrë me veti  disa fise sllave, gjithashtu të posa ardhur në Thraki, e filloi luftën kundër Bizantit. Sulmi i Bizantit i vitit 680 kundër turqëve bullgarë dështoi kështu që iu desh të pranojë pavarësinë e Bullgarisë së Asparuhit, me kusht që bullgarë t’i paguanin Perandorisë Bizantine taksat vjetore. (https://bulstack.com/2010/04/12/khan-asparuh-and-the-bulgarian-state/).

Ky ishte pra fillimi i shtetit të parë bullgar në Thrakinë e lashtë.

Shënimi i vetë për titullin e tij janë gjetur në Borsh (Shqipëri) dhe në Varna (Bullgaria e sotme). Në Borsh u kurorëzua dhe mori titullin “Arkion i Bullgarisë”, i cili sikur të përkthehej shqip do të thotë “udhëheqës”. Në shekujt X-XI, u quajt Knjaz, Car.

Pra, pas rënies së Perandorisë së Romës, Thrakia ashtu e molisur me ata pak njerëz që kishin mbetur, kishte përqafuar Krishterimin, por në vitin 679 u pushtua nga populli turk dhe pagan i Khan Asparuhit, i cili deri me ardhjen e Borisit i mbeti pagane.

Dinastia turke e udhëheqjes së tokës së quajtur Bullgari e udhëhoqi këtë vend deri te Cari Borisi I, i cili ishte po ashtu turk, vazhdues i turqve të Khan Asparuhit.
Bullgaria është emërtim turk. Emri “bullgar” nuk ka as një lidhje me sllavët Deri te Borisi I. Bullgaria pa emër dhe pagane u udhëhoq nga këta turq:
1. Khan Kubrati ishte mbreti i bullgarëve në rrethin e Ukrainës së sotme. Mbretëria e tij dështoi në shekullin VII. 2. I biri i tij Khan Asparuhi e lëshoi vendin e tij dhe me 30 000 burra, ushtarë erdhi në një pjesë të Thrakisë, e cila kishte mbetur pa zot. 3. Mandej vjen Khan Tervel. 4. Khan Krum. 5. Khan Omurtag. 6. Knjazi Borisi I. 7. Car Simeoni. 8. Car Petri. 9. Car Samuili dhe me të Bullgaria u bë pushtuesi më i madhi i kohës, ku Mbretëria Bullgare lagej nga katër detëra: Deti Adriatik, Jon, Egje dhe Deti i Zi.

Të kalojmë te Simeoni i I, pra me origjinë turke-bullgare. Pas konvertimit  të tij zyrtar në Krishtërim, Borisi I e mori emrin Michael.

Pra, nga titulli “khan” ose “Kanasubigi” pas formimit dhe marrjes së fesë së krishterë; Knjaz.
Borisi i I i njohur si Boris-Mihail (Michael) dhe Bogoris dhe vdiq me 2 Maj 907, i cili sipas historianit Steven Runciman u quajt njeriu më i madh i kohës, sepse me të Bullgaria hyri në historinë e Europës. Me të u ndalua paganizmi dhe filloi krishtërimi.

Mbreti Boris i I u quajt: Black Germany. Pse?
Sepse ai ishte i murrmë apo i zi, shihet edhe në foto nga një afresk i tij
.

Pyetja tjetër: Pse u pagëzua i krishterë mu në Shqipëri? (https://bnr.bg/en/post/100481527/was-boris-i-baptized-in-albania).

Gjakovë, 19.09.17

P.S. Shkrimi vazhdin më tutje në ditët e ardhshme.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Marrëveshje me mozhorancën? Përgjigjet ‘i prerë’ Alfred Rushaj: Nuk është pazari i pisët

Nënkryetari i PD-së, Alfred Rushaj në emisionin ‘Kjo javë’, u shpreh se kërkesat e opozitës për ndryshimet kushtetuese nuk kanë qëllim realizimin e një...

Aksidentohen me motor, plagosen babë e bijë në Krujë

Me datë 23.10.2021, rreth orës 18:40, në aksin rrugorë Krujë-Fushë Krujë, shtetasi F. M., duke drejtuar motomjetin ka humbur kontrollin dhe ka dalë jashtë...

“Llumi i tranzicionit me Ramën në krye kundër vettingut”, Bardhi: SPAK-ut i japim mekanizmat për t’i dhënë fund pandëshkueshmërisë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi i është përgjigjur kritikëve për vettingun e politikanëve. Në një postim në rrjetet sociale, Bardhi shkruan se...

Lideri i OBSH-së nxit vendet e G20 të ndjekin shembullin e SHBA-ve: Ndani vaksinat për koronavirusin

Drejtuesi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë u ka kërkuar vendeve të G20 që të ndjekin shembullin e SHBA-së dhe të ndajnë  dozat e vaksinave. Dr....

Përfshihet nga flakët godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë

Mbrëmjen e djeshme është përfshirë nga zjarri godina e vjetër e ish-Gjallicës në Vlorë. Sipas mediave dyshohet se zjarrvënia ka qene e qëllimshme. Mësohet se...