- Advertisement -

TAG

poloni

Gjermania i bën Poloninë e Hungarinë të pranojnë vullnetin e shumicës së BE

Nga Auron Dodi Polonia dhe Hungaria e detyruan të heqin dorë nga vetoja për bllokimin e buxhetit të BE. Presidenca gjermane e BE u dërgoi...

Viktimat hebraike të holokaustit në Maqedoni/ Shqiptarët nuk dorëzuan asnjë, serbët dhe sllavo-maqedonët i prenë në besë

Shkruan Fahri Xharra* Shqiptarët e Maqedonisë duhet të kenë krenarinë kombëtare që nuk i kanë duart e njollosura si të tjerët me grumbullimin e hebrenjve...

Shqiptarët e bllokuar në Varshavë, MEPJ: I kthyem sot herët në mëngjes me charter

Shqiptarët e bllokuar në aeroportin e Varshavës pasi Polonia vendosi të mbyllë kufijtë me vendin tonë janë kthyer në atdhe mëngjesin e sotëm me...

Lind djali i parë në fshatin ku për 10 vite lindën vetëm vajza

Një fshat në të cilin prej 10 vitesh lindnin vetëm foshnje të gjinisë femërore, më në fund ka qenë dëshmitar i lindjes së një...

Shteti europian merr lajmin e mirë nga SHBA, përfiton viza amerikane për 90 ditë

Një lajm i mirë është konfirmuar ditën e sotme nga presidenti i Polonisë Andrzej Duda pas takimit me ambasadoren e SHBA-së në shtetin polak...

Ambulanca ngel mes shinave/ Treni me shpejtësi maksimale merr jetën e shoferit dhe mjekut (film)

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Poloni, ku një tren ka marrë përpara një ambulancë, duke vrarë dy persona. Mësohet se treni ishte me...

Pylli i shtrembër

Një pyll i "pabindur" me pemë të shtrembëra është një nga gjërat më të çuditshme që mund të keni parë. "Pylli i shtrembër" ndodhet në Poloni...

Një leksion për njerëzit/ Lopa rebele arratiset nga thertorja, gjen lirinë në ishull

Ndërsa shumë njerëz në botë vuajnë arbitraritetet e qeverive për shkak se nuk gjejnë guximin për të qenë të lirë, një lopë në Poloni...

Stuhia godet Poloninë, vret 5 persona, plagos 36 të tjerë

Një stuhi  ekstreme me erë dhe shi goditi Poloninë mëngjesin e të shtunës, e për pasojë pesë persona, ndër të cilët dy të mitur,...

Gjykatat nën kontrollin e qeverisë, në Poloni vazhdojnë protestat

Mijëra protestues u mblodhën në kryeqytetin polak, Varshavë, të dielën, pasi parlamenti miratoi një ligj që e vendos gjykatën supreme nën kontrollin e qeverisë. Gjykatësit...

Latest news

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...
- Advertisement -